OSTRAVA NA VELETRHU MIPIM UKÁZALA INVESTORŮM SVŮJ POTENCIÁL PRO RŮZNORODÉ INVESTIČNÍ ZÁMĚRY
Pátkem 15. března vrcholí veletrh MIPIM, největší evropská přehlídka nemovitostí a investičních příležitostí, jejíž 24. ročník probíhá ve Festivalovém paláci francouzského Cannes od úterý 12. března. Mezi významnými městy se snaží posílit svou pozici a přitáhnout pozornost zahraničních investorů také město Ostrava. Podle světových investorů důvěra ve finanční trh stoupá a již koncem roku 2013 by mělo na většině realitních trhů nastat postupné ozdravování.
Právě tomuto trendu vychází Ostrava na MIPIMu vstříc nabídkou kvalitních projektů pro různorodé investiční záměry. Na MIPIMu byla řeč zejména o projektech rozvojového území Ostrava-Hrušov, Nové Karoliny v návaznosti na Dolní oblast Vítkovic, Vědecko-technologického parku Ostrava a Národním centru excelentního výzkumu v oblasti informačních technologií, IT4Innovations.
Náměstek primátora města Ostravy Jiří Hrabina k letošní prezentaci uvedl: „Na MIPIMu jsme jednali s investory a developery z Německa, bývalých zemí Ruské federace, Anglie a Francie, kteří projevili zájem o lehkou průmyslovou výrobu v rozvojovém území Ostrava-Hrušov. Pro investory byla rovněž velmi zajímavá informace o lokalitě Nové Karoliny v návaznosti na Dolní oblast Vítkovic. Terénními úpravami okolí byl již zahájen projekt Trojhalí, jehož revitalizace bude dokončena ještě letos. Trojhalí bude poté sloužit veřejnosti pro volnočasové aktivity – výstavy, koncerty a jiné společenské události. Celý projekt probíhá ve spolupráci se společností Vítkovice a je tak ukázkovým příkladem spolupráce veřejného a soukromého sektoru. Podílí se na něm architekt Josef Pleskot, který je i autorem realizace Dolní oblasti Vítkovic; díky tomu vznikají velké synergické efekty a přesahy mezi oběma areály. Příklady takovýchto projektů konverze bývalých průmyslových areálů dává Ostrava investorům na MIPIMu dobrý signál, že se stává stále lepším místem k životu. Posilování renomé Ostravy vnímáme jako další pozitivní přínos veletrhu, který je vpravdě globální, neboť se jej zúčastní všechna významná evropská města od Londýna přes Paříž, Milán a Berlín až po Moskvu. Vedle nových zájemců z řad investorů slouží MIPIM i k tomu, abychom se setkali s investory, kteří již tradičně působí na českém trhu, a projednali s nimi detaily další možné spolupráce. V neposlední řadě je pak expozice Ostravy příjemným místem pro osm našich spoluvystavujících partnerů, kteří zde kromě vlastní prezentace mohou vést svá obchodní jednání.“
MIPIM patří k nejvýznamnějším globálním evropským fórům v oboru. I když oficiální statistika veletrhu ještě není k dispozici, odhad francouzského organizátora činí 19.500 akreditovaných účastníků ze 79 zemí, což je zhruba stejně jako v předchozím ročníku. Počet vystavovatelů dosáhl 1.800. Z České republiky přijelo do Cannes na 50 společností včetně významných nadnárodních investorů a developerů, kteří v tuzemsku úspěšně působí. Pro města a regiony zůstává MIPIM důležitou prezentační příležitostí, kde se mohou pochlubit realizovanými projekty velkého rozsahu, představit své vize a v podmínkách stále většího konkurenčního boje mezi metropolemi a celými regiony také přilákat investory, jichž přijelo do Cannes 4.300. Veletrhu se tradičně účastní všechny významné evropské metropole. Vedle Ostravy a samostatné expozice Moravskoslezského kraje měla na veletrhu své stánky také města Praha a Brno.
MIPIM se vzhledem ke svému globálnímu rozsahu vždy dotýká nejpalčivějších témat současného realitního a investičního trhu. Klíčový příspěvek o problematice globálních ekonomických perspektiv a finanční krizi EU přednesl Jürgen Stark, uznávaný německý ekonom, jenž byl v letech 2006-2011 členem výkonné rady Evropské centrální banky. Uvedl, že ekonomiky nejvyspělejších zemí Evropy musí čelit spíše strukturálním než cyklickým problémům. Podle něj se však již trhy uklidňují v reakci na přijaté akce evropských politiků a institucí z podzimu 2012, jakými je např. pokračující fiskální konsolidace. Speciální panely byly věnovány jednotlivým světovým regionům. Na konferenci o perspektivách rozvoje realitního trhu ve střední a východní Evropě se hovořilo zejména o financování za současného stavu ekonomiky, spekulativním developmentu, lokalitách a projektech pro vstup oportunistických investorů a o regeneraci měst. Často skloňovaným termínem byly „Inovace“. Speciální výstavní pavilon MIPIM Innovation Forum se zaměřil na tři hlavní témata: energetickou efektivnost, nízkoenergetické budovy a „chytrá“ města ve smyslu inovací, která jdou cestou energetické úspornosti a udržitelného rozvoje – od dopravy až po občanskou angažovanost. MIPIM je také vždy přehlídkou současné světové architektury a projektů velkého rozsahu. Mezi nimi stojí letos za zmínku mj. budoucí nový symbol tureckého Istanbulu Istanbloom, jihokorejský projekt Yongsan IBD – nové městské centrum Soulu pro business, bydlení, zábavu a nakupování či Copenhagen Port Company House, přispívající ke změně zchátralého přístavu Nordhavnen v dánské Kodani v živou městskou čtvrť využívající principy udržitelného rozvoje. Z velkých projektů vrcholila také prezentace projektů Soči a celého regionu Krasnodar před zimními olympijskými hrami 2014. Naopak Londýn, který má úspěšnou letní olympiádu právě za sebou, na MIPIMu ústy svého starosty Borise Johnsona mluvil o současnosti a budoucnosti projektů postavených pro účely této olympiády.
Vyvrcholením veletrhu se stalo vyhlášení nejlepších staveb světa uplynulého roku MIPIM Awards. Tyto prestižní ceny byly letos u příležitosti veletrhu předány vítězným projektům v osmi hlavních kategoriích: Hotely a turistické rezorty, Průmyslové a logistické nemovitosti, Administrativní centra, Rekonstruované objekty, Rezidenční projekty, Obchodní centra, Projekty budoucnosti a Projekty budoucnosti velkého rozsahu. Navíc vítězství v „Ceně veřejnosti“ získal napříč kategoriemi projekt, který měl nejvíce příznivců v online hlasování. Letos o tituly soutěžilo rekordních 175 projektů ze 46 zemí; zatímco vloni pražský projekt Main Point Karlín vyhrál kategorii Administrativní centra, letos Česká republika zastoupena nebyla. Vítězové MIPIM Awards byli ze čtyř finalistů v každé kategorii vybráni hlasováním mezi účastníky veletrhu přímo v Cannes a odbornou osmičlennou jury.
Veletrh MIPIM dnes odpoledne končí. 25. ročník se v Cannes uskuteční od 11. do 14. března 2014.
PŘEHLED VÍTĚZŮ MIPIM AWARDS:
Hotely a turistické rezorty BAKU FLAME TOWERS, Baku, Ázerbajdžán
Průmyslové a logistické nemovitosti Čistírna odpadních vod v North Alt Maresme, Pineda de Mar, Španělsko
Administrativní centra THE SQUAIRE, Frankfurt am Main, Německo
Rekonstruované objekty KING´S CROSS, Londýn, Velká Británie
Rezidenční projekty THE ICEBERG, Aarhus, Dánsko
Obchodní centra MARMARA PARK, Istanbul, Turecko
Projekty budoucnosti CULTURE CASBAH, Malmö, Švédsko
Projekty budoucnosti velkého rozsahu MILANEO, Stuttgart, Německo
Zvláštní cena odborné jury KING´S CROSS, Londýn, Velká Británie (projekt
zároveň zvítězil v kategorii Rekonstruované objekty)
Cena veřejnosti AKASYA ACIBADEM LAKE & WOODS
PARCELS, Istanbul, Turecko (projekt postoupil mezi 4 finalisty kategorie „Rezidenční projekty“)