Ostrava má akční plán rodinné politiky pro letošní rok

16/2 2023

Rada města schválila Akční plán rodinné politiky na rok 2023. Poděkování patří všem, kteří se svými podněty podíleli na jeho tvorbě – zástupcům obvodů, organizací a spolků, členům strategické pracovní skupiny i komise pro rodinnou politiku. Dokument uzavírá proces naplňování priorit a opatření aktuálně platné koncepce rodinné politiky.

Ostrava má akční plán rodinné politiky pro letošní rok

Z ostravských Dnů fajne rodiny. Foto: Martin Grobař

Odráží potřeby terénu, reaguje na realizovaný Průzkum potřeb ostravských rodin (2020) a má ambici synergicky propojovat aktivity jednotlivých aktérů.

Akční plán pracuje se 14 opatřeními v 6 prioritách. Uvádí stěžejní aktivity a související indikátory, přehled priorit, opatření a konkrétních typů podporovaných aktivit rodinné politiky. Popisuje nejenom interní aktivity, které jsou v kompetenci magistrátu, ale i ty externí, realizované jednotlivými aktéry napříč městem. Je tak zároveň i přehledem dobré praxe a žadatelé o dotační podporu si díky němu mohou udělat bližší představu o podporovaných aktivitách. Vše uzavírá přehled úspěšných, dotačně podpořených prorodinných projektů na aktuální rok.

Rodinná politika je jedním z prvků, kterými město může působit na stabilizaci dlouhodobé ztráty počtu obyvatel. Snaží se o vytvoření podmínek a prostředí příznivého pro rodiny, ve kterém mohou naplňovat své potřeby, rozvíjet se a prosperovat. Konkrétní aktivity pro zajištění těchto cílů jsou každoročně definovány právě v akčních plánech. Ten aktuální je k dispozici ke stažení zde. O tom, co přesně nás letos čeká v oblasti rodinné politiky, se více dočtete v tomto článku.

Pro rok 2023 byla z rozpočtu města pro podporu rodin vyčleněna částka 899 000 Kč na realizaci akčního plánu a 1 510 000 Kč na dotační podporu prorodinných projektů. Dalších 6 600 000 Kč pak směřuje na podporu volnočasových aktivit dětí, mládeže a seniorů.