Ostrava má dvě nové stavební památky

12/12 2016

Za kulturní památky prohlásilo Ministerstvo kultury dvě vily stavitele Bohumila Židlického v areálu Městské nemocnice Ostrava (MNO). Jedná se o budovy v Nemocniční ulici, č. p. 947 a v Hornopolní ulici, č. p. 1169. Stavby zastupují ukázková díla dokládající stavební produkci na konci 19. století a kolem roku 1900.

Ostrava má dvě nové stavební památky

Památkové vily viděné z parkoviště MNO. Foto: B. Krzyžanek

Oba architektonické skvosty jsou ve vlastnictví města. To nyní zvažuje, jak je využít v budoucnu. „Teď jsme obě vily zachránili a tím jsme si ztížili dostavbu pavilónu operačních sálů, respektive rekonstrukci městské nemocnice. Je jasné, že se běžným úpravám a rekonstrukci obou vil postupně nevyhneme,“ reagoval náměstek primátora Břetislav Riger. Dodal, že si město dokáže představit, že by obě budovy sloužily i nadále nemocnici. „Pro taková nemocniční oddělení, která nebudou vyžadovat stavební úpravy dispozice objektů, které nebudou z důvodu památkové ochrany možné. Mohly by tam vzniknout například ordinace pro psychiatrickou a psychologickou péči,“ vysvětlil náměstek Riger.

Dům č. p. 947 v Nemocniční ulici je příkladem novobarokní architektury s bohatě zdobenými průčelími, zatímco dům č. p. 1169 v Hornopolní ulici představuje ranou recepci secese. „Uvedené stavby reprezentují schopnost stavitele Bohumila Židlického reagovat na aktuální proměny dobové architektury. Jejich význam umocňuje skutečnost, že se nacházejí v těsném sousedství a dokládají odlišný architektonický modus v díle téhož projektanta v rozpětí několika let,“ řekl Martin Strakoš, historik architektury ostravského pracoviště Národního památkového ústavu.