Ostrava již poosmé ocenila dobrovolníky

6/12 2018

Město Ostrava vyhlásilo již poosmé anketu Dobrovolník rok. V letošním roce ocenilo sedm dobrovolníků, kterým poděkovalo za jejich nezištnou práci pro druhé

Ostrava již poosmé ocenila dobrovolníky

Ocenění dobrovolníci za rok 2018. Zleva: Lenka Černínová, náměstci primátora Zbyněk Pražák a Andrea Hoffmannová, Alexandra Schwarzová, Jarmila Jusková, Marie Matějková, Veronika Šutová, Barbora Seidlerová a Tomáš Grygier. Foto: Jiří Zerzoň

Od roku 2011, který byl vyhlášen Evropským rokem dobrovolníků, oceňuje Ostrava na Den dobrovolníků činnost dobrovolníků z dobrovolnických organizací působících na území města. Ve středu 5. prosince sedm z nich převzalo v prostorách Nové radnice čestnou plaketu Dobrovolník roku 2018, kterou jim předali náměstci primátora Zbyněk Pražák a Andrea Hoffmannová.

„Dobrovolnictví je fantastická činnost, zvláště v dnešní době, kdy lidé mají málo času. Obětovat svůj vlastní čas pro druhé je velká vzácnost, považuji to za akt velké lidskosti, a já vám za to velmi děkuji,“ řekl náměstek primátora Zbyněk Pražák. Na Ostravsku působí přes 700 dobrovolníků, kteří pro druhé obětovali 23 tisíc hodin. To je obrovské číslo,“ dodal náměstek Pražák.

Za obětavou a nezištnou činnost v oblasti sociálních služeb a souvisejících aktivit, jako poděkování za přínos a obohacení života těch, kterým věnují svůj čas, byli plaketou Dobrovolník roku 2018 oceněni:

- Lenka Černínová (Slezská diakonie) za práci a pomoc klientům s handicapem.

- Tomáš Grygier (Charita Ostrava) je lektorem kurzů IT dovedností a základní práce na PC pro seniory.

- Jarmila Jusková (HoST – Home-Start Česká republika, z.ú.) pomáhá klientce s výchovou 4 dětí, jedná se o podporu rodiny, motivaci rodičů a rozvíjení intelektu a schopností dětí.

Marie Matějková (Dobrovolnické centrum ADRA Ostrava) pravidelně navštěvuje osamělé uživatele v Domově Sluníčko, od dubna letošního roku se zapojila do nového projektu Dobrovolnického centra ADRA s názvem Senioři a Děti a doprovází děti z mateřské školky při procházkách.

- Barbora Seidlerová (Centrum pro rodinu a sociální péči, z.s.) obětovala dobrovolnické práci za posledních šest let 599 hodin. Věnuje se klientům s handicapem v době, kdy se chtějí osamostatnit.

- Alexandra Schwarzová (Nadační fond Pavla Novotného) dlouhodobě navštěvuje onkologické pacienty.

Veronika Šutová (S.T.O.P., z.s.) pracuje v programu Doučování dětí ze sociálně-kulturně znevýhodněného prostředí, pomáhá při doučování holčičky, která je v péči babičky.

Na území města Ostravy působí 8 dobrovolnických organizací, které sdružují celkem 734 dobrovolníků. Počet dobrovolnických hodin činil za loňský rok 22 987. Dobrovolníci tak oproti loňskému roku věnovali o 7 000 hodin více. Ostrava v letošním roce podpořila v dotační oblasti Sociální péče aktivitu Dobrovolnictví částkou 1 293 000 korun.

Mezinárodní den dobrovolníků je každoročním oceněním práce dobrovolníků po celém světě, kteří věnují svůj volný čas a úsilí pro dobro druhých a celé společnosti. Jeho oslavy připadají již od roku 1985 na 5. prosinec, kdy byl tento den vybrán Organizací spojených národů. Svátek tak zviditelňuje práci dobrovolníků a zdůrazňuje její celospolečenský význam.