Ostrava hostila mezinárodní konferenci Výzvy pro města

6/6 2012

Mamaison Business & Conference Hotel Imperial v Ostravě hostil první červnové úterý mezinárodní odbornou konferenci Programovací období 2014-2020: Výzvy pro města. Akce pořádané Regionální radou regionu soudržnosti Moravskoslezsko se zúčastnil také primátor města Ostravy Petr Kajnar, který v dopoledním bloku jednání hovořil na téma konkurenceschopnosti Ostravy a směrech dalšího rozvoje města.

Ostrava hostila mezinárodní konferenci Výzvy pro města

Na konferenci v Imperialu se jednalo o rozvoji měst Foto: J. Urban

Konferenci zahájil ředitel Úřadu Regionální rady Moravskoslezsko David Sventek, který mezi hosty jednání přivítal také prvního náměstka ministra pro místní rozvoj Daniela Brauna. Po něm přednesli své diskusní příspěvky Erich Unterwurzacher, zástupce generálního ředitelství Evropské komise pro regionální politiku, Ruud van Raak z Nizozemska, který hovořil na téma Spolupráce měst a regionů podle Operačního programu Kansen voor West, zástupci města Brna, Technické univerzity z Dortmundu a další odborníci.

Primátor Ostravy Petr Kajnar se ve své prezentaci o činnostech města zaměřených na podporu ekonomického růstu věnoval: oblasti získávání investic, rozvoji průmyslových zón, získávání dotací na rozvojové městské aktivity ap. Mimo jiné podtrhl projekt sociální inkluze, který se široce zabývá pracovním trhem, cílovými skupinami ohroženými sociální exkluzí. Na závěr svého vystoupení primátor vyzval ke společnému postupu pro vytvoření dokumentu, který zarámuje a naplánuje integrovanou územní investici (ITI z angl. Integrated territory investment).

Jde o investiční nástroj měst vytvořený Evropskou komisí pro programovací období 2014-2020 v návrzích nařízení upravujících pravidla čerpání fondů EU. Ostrava uvítala tento nástroj a hodlá s RR regionu soudržnosti Moravskoslezsko zahájit přípravu dokumentu a projektů, které by ITI využily. Ostrava vyzvala další města ostravské aglomerace (např. Opavu, Karvinou, Třinec, Frýdek-Místek aj.) k účasti na tvorbě a následné realizaci ITI v kraji.