Ostrava daruje partnerskému Gaziantepu tři miliony korun

22/2 2023

Ostrava daruje tři miliony korun z rozpočtové rezervy svému partnerskému městu Gaziantep, které zasáhlo 6. února ničivé zemětřesení. Rozhodli o tom zastupitelé na svém únorovém zasedání. Dar pomůže k úhradě nákladů spojených s řešením přírodní katastrofy.

Ostrava daruje partnerskému Gaziantepu tři miliony korun

Muzeum mozaik Zeugma. Foto: město Gaziantep

Na pomoc odletěla do Turecka krátce po neštěstí i ostravská část speciálního USAR týmu, tvořená příslušníky Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje, včetně služebních kynologů se psy. Z dostupných informací vyplývá, že jde o nejsilnější zemětřesení v zemi od roku 1939. Neštěstí si vyžádalo dle prvotních odhadů několik tisíc obětí, poničeny jsou domy, infrastruktura i celá řada významných historických památek jedné z nejstarších metropolí světa. Mezi zasaženými památkami je i výrazná dominanta města stará více jak dva tisíce let, starověký hrad v Gaziantepu.

Následky neštěstí jsou mimořádně tragické. Počet obětí roste geometrickou řadou, tak jak jsou postupně odkrývány sutiny. Se zástupci partnerského města jsme v kontaktu a řešíme efektivní způsob pomoci. Gaziantep se snaží dnem i nocí pomoci obyvatelům v nouzi, zajišťuje jejich základní životní potřeby, započaly práce na obnově infrastruktury – komunikací, obnovy dodávek vody a plynu. Město nezapomíná ani na pomoc zvířatům, která po zemětřesení skončila na ulici, mnohdy zraněná. Velmi si cením také pomoci příslušníků českého USAR týmu, kteří pomohli přímo v zasažených místech v prvních dnech po katastrofě. Jejich nasazení je skutečně obdivuhodné, děkuji za profesionální službu ve velmi těžkých podmínkách,“ dodal primátor města Tomáš Macura.

Ostrava si v závěru ledna připomněla desáté výročí existence partnerské smlouvy měst, signované v roce 2012 a přivítala delegaci vedení města Gaziantepu. Ve foyer Nové radnice je do konce února k vidění výstava fotografií Gaziantepu. Nejde o první pomoc Ostravy tomuto partnerskému městu, v roce 2016 darovala 300 000 korun k zajištění péče o děti syrských uprchlíků. V době vrcholící uprchlické krize bylo v Gaziantepu, vzdáleném 60 km od syrských hranic, zapotřebí pomoci zhruba 600 000 uprchlíkům.

Pomyslnou pomocnou ruku však Ostrava v minulosti podala i dalším místům zasaženým přírodními katastrofami či jinými neštěstími. Finance města pomohly k obnově povodněmi stiženého partnerského města Drážďany, přispěly i dalším povodněmi zasaženým městům Mělníku, Ústí nad Labem, Děčínu a Litoměřicím. Jihomoravskému a Ústeckému kraji město přispělo darem v celkové výši tři miliony korun, poté co byly zasaženy v roce 2021 tornádem. Další finanční prostředky cílily ke zmírnění následků požáru kulturní památky Libušín, dřevěného kostela Božího těla v Gutech, k obnově požárem zasaženého domu na Provaznické ulici či panelového domu v Bohumíně. Prostředky byly poskytnuty i pozůstalým důlního neštěstí v dole ČSM a pozůstalým obětí střelby ve Fakultní nemocnici Ostrava.