Ostrava bude žít řadu dní architekturou

10/5 2011

Dvě pozoruhodné aktivity, týkající se architektury, se budou v následujících týdnech odehrávat na mnoha místech Ostravy. Výstavy, přednášky, komentované procházky, besedy a další akce se uskuteční ode dneška v rámci třetího ročníku festivalu Architecture Week Ostrava 2011 a druhého ročníku projektu Architektura Ostrava 2011. Obě akce podporuje město Ostrava.

Ostrava bude žít řadu dní architekturou

Cílem projektu Architektura Ostrava 2011 je přiblížit veřejnosti moderní a současnou architekturu, prezentovat urbanismus a architekturu Ostravy v širších souvislostech. Projekt je organizován ve dnech 4. – 18. dubna Vysokou školou báňskou - katedrou architektury FAST, Ostravskou pobočkou Obce architektů a dalšími subjekty. Mezi zajímavé akce patří například výstava vítězných projektů ze soutěže Grand Prix architektů 2010, přehlídka diplomovaných prací studentů architektury FAST VŠB-TU, kterou je možno zhlédnout ve výstavní síni při Útvaru hlavního architekta na Magistrátu města Ostravy nebo výstava prací mladých architektů Young Architect Award. Tváří tohoto festivalu je významná architektka Eva Jiřičná, s níž se v Ostravě uskuteční dvě besedy. Více na www.architekturaostrava.cz.

Nejvýznamnější osobností třetího ročníku festivalu Architecture Week Ostrava 2011 se stává vynikající architekt Boris Podrecca, mimo jiné spoluautor nejvyšší budovy v Rakousku, známé Milenium Tower ve Vídni, který se představuje putovní životopisnou výstavou na třech místech: v Galerii výtvarných umění, ve Výstavní síni Sokolská a v Ostravském muzeu. Na tomto ročníku nás organizátoři – Czech Architecture Week, s.r.o. ve spolupráci se SPOK Ostrava – seznámí také s pro nás velmi atraktivní a neznámou moderní čínskou architekturou, tradičně bude v silném zastoupení prezentována architektura polská, ale také architektura dalších evropských zemí, protože tento festival má široký mezinárodní kontext. Mnoho prezentací a výstav se uskuteční v památce Důl Michal (čínská architektura, výstava architekta a výtvarníka Václava Filandra atd), nebo v klubu Fiducia. Boris Podrecca, čínští a polští architekti představili své expozice osobně na dnešní tiskové konferenci.

Původně měl ostravský Architecture Week trvat do konce dubna, některé výstavy (Podrecca apod.), budou však k vidění mnohem déle. Více na www.architectureweek.cz nebo www.trojhlavydrak.cz.