Obvody dostanou od města více peněz

19/10 2017

Zastupitelé schválili na svém středečním zasedání novou metodiku pro sestavování rozpočtu na rok 2018. Obvody tak získají z rozpočtu města výrazně vyšší částku, než jakou dostávaly v minulosti. Například dotace na žáka bude činit minimálně 12 tisíc korun. Další finance obvody použijí na opravy chodníků a další potřebné investice. Město ze svého rozpočtu také uhradí nárůst mezd, které stanovuje zákon, ale na které od státu nedostalo peníze.

Obvody dostanou od města více peněz

Ilustrační snímek: MMO

„Naše obvody získají výrazně vyšší příspěvek. Jedná se o největší skok v dosavadní novodobé historii města. Navýšení je dvojnásobkem částky z roku 2013,“ řekl primátor Tomáš Macura. Vyšší příjem mohou obvody využít na opravy chodníků, škol nebo údržbu zeleně.

Město bude ze svého rozpočtu také hradit nárůst mezd. „Z rozpočtu města pokrýváme bezprecedentní navýšení mzdových prostředků v oblasti kultury, zdravotnictví, sociálních věcí, státní správy, o kterém rozhodla vláda, aniž nám na to dala peníze,“ zdůraznil primátor Macura.

„Dotace pro obvody dosáhnou částky 1,342 miliardy korun s tím, že kromě investičních a neinvestičních dotací pro městské obvody obsahují i dotaci na žáka. Ta bude činit minimálně 12 tisíc korun na jednoho žáka. Kromě těchto částek obdrží obvody ještě neinvestiční účelové dotace, které jsou určeny mimo jiné na plavecký výcvik žáků základních škol, správu a údržbu centrálního hřbitova ve Slezské Ostravě, na údržbu okolí přívozského a svinovského přednádražního prostoru nebo Stodolní ulice a jejího okolí," upřesnila náměstkyně primátora pro finance a rozpočet Iveta Vozňáková.

„Na zákonné navýšení platů předpokládáme výdaj 400 milionů korun,“ doplnila Iveta Vozňáková. Město počítá také s vyššími dotacemi Dopravnímu podniku na obnovu vozového parku tak, aby linky MHD byly vybaveny ekologickými nízkoemisními vozy.