O dopravě i životním prostředí

5/11 2015

O dopravě, ale také o ekologii a životním prostředí se hovořilo na mezinárodní konferenci Transport 2015, kterou uspořádalo 4. listopadu v Ostravě Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje. Jednání se zúčastnili odborníci na dopravu a logistiku z Česka, Slovenska a Polska, město reprezentoval náměstek primátora pro dopravu Ivo Hařovský.

O dopravě i životním prostředí

Konference se konala v ostravském Clarion Congress Hotelu. Foto: J. Zerzoň

„Záštitu nad touto akcí jsem přijal velmi rád a velmi si cením toho, že se konference koná právě v Ostravě, ve městě, které je průsečíkem komunikací, jemuž se říká Slezský kříž,“ sdělil Ivo Hařovský. „Také Ostrava zavádí inteligentní dopravní systémy, buduje přestupní terminály z dieselové sekce na elektrickou a dělá vše pro ekologizaci dopravy, pro to, aby se ovzduší ve městě zlepšilo,“ dodal s tím, že v průběhu konference vyzval polské kolegy, aby byli v tomto Ostravě nápomocni, protože bez jejich účasti situaci řešit nelze.

Konference Transport se konala podevatenácté a její vyznění i přes některá kritická slova bylo pozitivní. Jak informoval Zbyněk Hořelica, ředitel Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI), na základě návrhů nejvýznamnějších státních investorů, Ředitelství silnic a dálnic a Správy železniční dopravy cesty, byly do navrženého rozpočtu na rok 2016 zařazeny v Moravskoslezském kraji akce v celkovém objemu více než 3,7 mld. korun, pro rok 2017 za 8,9 mld. korun a pro rok 2018 akce dosahující celkové hodnoty 7,7 mld. korun.

„Tedy jinými slovy řečeno, jedná se o velmi významný objem zdrojů směřujících do tohoto regionu, pokud bereme v úvahu celkové objemy rozpočtu SFDI na tyto roky,“ upřesnil Zbyněk Hořelica s tím, že v rozpočtu SFDI jsou v dostatečné výši alokovány také prostředky na opravy a údržbu již vybudované dopravní infrastruktury a přípravu akcí.

Pokud jde o Ostravu, mezi stěžejní a nejnákladnější akce z oblasti silniční infrastruktury bude v příštím roce patřit stavba úseku Ostrava prodloužená Rudná – hranice okresu Opava, na kterou je vyčleněno zhruba 656 milionů korun. Tato stavba je významná nejen z pohledu extrémního dopravního zatížení úseku kolem fakultní nemocnice a Vysoké školy báňské – Technické univerzity, ale zejména z pohledu zlepšení kvality ovzduší v tomto prostoru.

Z oblasti železniční infrastruktury patří mezi nejvýznamnější akce optimalizace a elektrizace trati Ostrava-Kunčice – Frýdek-Místek – Český Těšín.