Nový výzkumný pavilon pro zpracování odpadu

22/5 2013

V úterý 21. května se v Ostravě Porubě slavnostně otevřely brány nového výzkumného pavilonu. Institut environmentálních technologií má být prvotřídním ekologickým výzkumným centrem pro širší energetické využití odpadů a snižování zátěže životního prostředí.

Nový výzkumný pavilon pro zpracování odpadu

Autorem tohoto úspěšného projektu, který byl zahájen v roce 2011, je Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava, partnerem je Ostravská univerzita. Realizace si z dotací Evropské unie a státního rozpočtu vyžádala více než 270 mil. korun.
Příprava trvala dva roky a podle ředitele institutu Karla Obroučky to bylo náročné: „Původní projekt byl hned v začátcích upraven, protože nám neschválili původní peněžní limit. Nakonec jsme si museli vystačit s polovinou.“ Dodává, že má velkou radost, jak projekt dopadl. „Všechny stavby kolem Institutu jsou bez urážky jako věznice s malými okénky. Ta naše má na rozdíl od nich v sobě nápad a styl. Stavba se nám moc povedla a konečně s ní můžeme bojovat proti environmentálním teroristům, kteří chtějí všude jen tvořit skládky.“