Nový sborník Archivu města Ostravy právě vyšel

22/11 2022

Letošní, již 36. díl sborníku Ostrava právě vyšel. Na téměř 300 stranách se zájemci mohou obeznámit s různými aspekty ostravské historie. Sborník je vydáván Archivem města Ostravy od roku 1963, od roku 2011 je vydáván znovu každoročně.

Nový sborník Archivu města Ostravy právě vyšel

Předchozí díly sborníku naleznou zájemci v Knihovně města Ostravy či v ostravském městském archivu, přehled publikací městského archivu od roku 1990 též v odkazu https://amo.ostrava.cz/publikace/vydane-publikace/.

Do nového sborníku přispělo devět autorů osmi články. Kronikář města Ostravy Martin Juřica se tentokrát zaměřil na městské rozpočty a hospodářské plány období normalizace. Radoslav Daněk z Archivu města Ostravy popsal historii vzniku a existence ostravského zimního stadionu Josefa Kotase, na jehož ledě vyrostly generace Ostravanů. Radomír Seďa z Archivu Ostravské univerzity upřel svou pozornost ke dvěma osobnostem druhého odboje v době heydrichiády, které byly spjaty s městem. Ondřej Štarman z Archivu VÍTKOVICE, a. s. zpracoval historii haldy v Hrabůvce. Jozef Šerka z městského archivu seznamuje čtenáře se zvláštním fenoménem nacistické správy okupovaných území města Ostravy, které byly po roce 1938 přičleněny k třetí říši. Ředitelka Archivu města Ostravy Hana Šústková se podívala na historii plynárenství ve Vítkovických železárnách. Osobnosti dlouholeté ředitelky Ostravského muzea Jitky Noušové se ve svém příspěvku věnovali archivář Antonín a muzejnice Kateřina Barcuchovi. Letošní sborník pak uzavírá stať Lucie Augustinkové z VŠB–TUO věnovaná historii domu čp. 37 na Masarykově náměstí.

Křest publikace se bude konat ve čtvrtek 24. 11. 2022 v 16.00 v Archivu města Ostravy, Špálova 19, Ostrava. Sborník bude k dostání přímo v archivu, v ostravských infocentrech a vybraných knihkupectvích. Letošní cena je 440 korun.