Novinky v kotlíkových dotacích - možnost bezúročné půjčky

20/11 2018

S chystanou třetí etapou kotlíkových dotací stát zahájí na území Moravskoslezského kraje pilotní projekt. Lidem s nízkými příjmy poskytne peníze předem na výměnu neekologického kotle na tuhá paliva. Zájemci, kteří si chtějí pořídit ekologičtější typ vytápění, tak získají na pořízení kotle bezúročnou půjčku.

Novinky v kotlíkových dotacích - možnost bezúročné půjčky

Ilustrační fotografie,

Žadatelé dostanou celou částku na pořízení nového kotle předem. Po jeho pořízení se od dluhu odečte přiznaná dotace na kotel a zbývající částku tak začnou žadatelé bezúročně splácet.

„Moravskoslezský kraj byl vybrán kvůli nejhoršímu stavu ovzduší v republice. Zároveň je zde zastoupen vyšší podíl domácností s nižšími příjmy. Pokud bude o tuto pilotní výzvu zájem, budeme zvažovat její rozšíření i do dalších krajů, které se potýkají se špatnou kvalitou ovzduší, především Ústeckého a Karlovarského," řekla mluvčí Státního fondu životního prostředí Lucie Früblingová.

Ostrava jako jedno z mála měst žadatelům již dříve bezúročné půjčky poskytovala a to ve výši 100 procent právě na dobu překlenutí období mezi schválením dotace a jejím následným vyplacením. A navíc přispívá žadatelům vlastnících rodinný dům na území města částkou až 10 tisíc korun.

„Do dnešního dne bylo uzavřeno třicet tři smluv o bezúročných zápůjčkách v celkové výši 3 838 750 korun. Vráceno je šest zápůjček ve výši 612 tisíc korun," uvedla náměstkyně primátora při životní prostředí Kateřina Šebestová.

„Dotace na kotel pokrývá většinu výdajů na jeho pořízení, takže i nízkopříjmové domácnosti mohou s bezúročnou půjčkou od města kotel vyměnit bez vlastních nákladů nebo jen s minimálními. Motivace je velká – získání nového kotle zdarma či téměř zdarma bez použití vlastních peněz," dodala Šebestová.

Město Ostrava v rámci informační kampaně nechalo roznést do všech domácností obálky s formulářem žádosti a letáčkem, jak žádost správně vyplnit. Dávalo všem zájemcům pomoc formou poskytování informací o zápůjčkách a příspěvku města stejně jako o celém postupu podávání žádostí v rámci uskutečněných seminářů v ostravských obvodech, v infopointu u radnice – tzv. kotlíkové kanceláři - a také na odboru ochrany životního prostředí. V kotlíkové kanceláři byl také k dispozici počítač, na kterém si žadatelé mohli vyplnit a odeslat elektronickou žádost. Magistrátní úředníci pomáhali také při vyplňování těchto žádostí.

Na území města se podle Českého statistického úřadu nachází 2429 kotlů na pevná paliva, která jsou umístěna v rodinných domech. Jedná se o údaj, který zahrnuje nejen kotle určené k výměně, ale i kotle, které mohou být provozovány i po 1. září 2022. Do začátku listopadu bylo na území města vyměněno 849 kotlů.