Nové laboratoře pro studenty techniky
Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava otevřela 11. května nové laboratoře katedry materiálů a technologií pro automobily, které umožní studentům kvalitnější praktickou výuku. Slavnostního předání nových prostor vybudovaných nákladem 30 milionů korun se zúčastnil náměstek primátora Ivo Hařovský.
Katedra materiálů a technologií pro automobily je součástí Fakulty metalurgie a materiálového inženýrství VŠB-TUO. Foto: J. Urban
Jak uvedla děkanka Fakulty metalurgie a materiálového inženýrství Jana Dobrovská, v laboratořích se studenti budou učit vývoj automobilu od úplného začátku, tedy od jednotlivých návrhů přes výrobu modelů, výpočty až po tvorbu různých součástí. „Je tady také prototypová dílna, kde si budou stavět konkrétně dané auto, daný prototyp,“ řekla Dobrovská.
V návaznosti na nové laboratoře a učebny univerzita připravuje akreditaci pro navazující studium oboru Materiály a technologie pro automobilový průmysl, který se na škole zatím vyučoval pouze jako bakalářský. Inženýrský obor by se mohl otevřít od akademického roku 2016/2017.
Při příležitosti otevření laboratoří byl také představen prototyp dalšího studentského elektromobilu, jehož výroba stála zhruba deset milionů korun. Automobil je schopen zrychlit z nuly na 100 kilometrů v hodině za 4,9 sekundy a jeho maximální otestovaná rychlost je 207 kilometrů za hodinu. Vozidlo už prošlo homologací a je schváleno pro provoz na pozemních komunikacích.