Nemocnice přijala klienty „lazaretu bídy“
Osm zdravotně postižených lidí, čtyři ženy a čtyři muže s adresou trvalého bydliště v Ostravě, přivezly ve středu 18. února z přerovského soukromého neregistrovaného „lazaretu bídy“ tři sanity do Městské nemocnice Ostrava. Jménem města, zřizovatele MNO, o tom informoval náměstek primátora Zbyněk Pražák.
Městská nemocnice Ostrava. Ilustrační foto
V nemocnici budou tito lidé vyšetřeni na interní ambulanci oddělení Centrálního příjmu s Emergency a na základě výsledků buďto hospitalizovaní, nebo umístění v příslušném zařízení pro seniory. Zatímco z hlediska nemocnice je přijetí nemocných – byť zpravidla v menším počtu – standardní situací, jejich případné umístění do domovů pro seniory je složitější.
„Město žádná krizová místa pro podobné využití nemá, může se pouze snažit zvládat krizové situace. Tuto budeme řešit po projednání s krajským úřadem navýšením kapacity domovů pro seniory, tedy lidově řečeno přidáním lůžek,“ uvedl náměstek Pražák s tím, že pokud mají lidé trvalé bydliště na území Ostravy, je podle zákona o sociálních službách a zčásti podle zákona o obcích povinností města se o ně ve svízelných situacích postarat.
Za společný jmenovatel celého problému označil nedostatek míst v ostravských zařízeních pro seniory. „Osm lidí není nějaká havárie, nicméně kdyby se v podobném trendu pokračovalo, tak by to mohlo být velice vážné,“ upozornil Zbyněk Pražák. Celkem je dnes v Ostravě v zařízeních pro seniory asi 2000 míst. Celá tato kapacita je plně využita a další zájemci musí čekat v pořadníku měsíce nebo i roky.
„Dlouhodobě se ví, že tato kapacita je nedostatečná. Je třeba si uvědomit, že celá Evropa, včetně České republiky, včetně Ostravy stárne a lidský věk se prodlužuje. Je velice důležité se tím vážně zabývat i v programových cílech, které připravujeme. Mám ambici, že v rámci tohoto volebního období bychom měli vytvořit pro seniory bez rodinného zázemí minimálně 100 nových míst,“ slíbil náměstek primátora.
Lazaret v Dluhonské ulici v Přerově, do kterého podnikatel Pavel Mirga svezl na tři desítky nemocných a zdravotně postižených lidí z léčeben dlouhodobě nemocných v celé ČR, fungoval v Přerově několik let. Po zveřejnění příběhů osob přežívajících v neúnosných podmínkách a zcela odkázaných na milost a nemilost provozovatele, se podnikatel rozhodl „lazaret bídy“ ke konci února uzavřít.