Nejen začátek školního roku je finančně náročný
Prázdniny jsou sice v plném proudu, některé rodiče již nyní tíží starosti finanční náročnosti pořízení pomůcek pro školní výuku, pohybujících se i v řádech tisíců korun. Pomoc mohou nalézt nejen samoživitelé v městském kontaktním místě Sociopoint.
Ilustrační foto z plakátku Sociopoint (plná verze v článku).
Ten je situován v prostorách Magistrátu města Ostravy v Nové radnici. Sociální pracovníci zde poskytnou radu, jak postupovat v různých životních situacích.
S blížícím se školním rokem očekává Sociopoint nárůst klientů, kteří budou vypravovat své děti do školy. Budou muset nakoupit základní vybavení, jako je aktovka, školní potřeby, přezůvky a vybavení na tělocvik. Je třeba počítat i s platbou za obědy, družinu, zájmové kroužky nebo dopravu. „Začátek školního roku může přinášet nejen radost, ale i starosti spojené s financemi. V takových chvílích je důležité vědět, kam se obrátit. Sociopoint nabízí rodičům podporu a praktické rady – od nasměrování na vhodné organizace až po pomoc s žádostmi o příspěvky,“ konstatuje náměstek primátora pro sociální oblast Zbyněk Pražák.
Jaké jsou základní rady pro rodiče? Rodiče školáků v tíživé finanční situaci se mohou obrátit na Úřad práce ČR s žádostí o mimořádnou okamžitou pomoc, a to ještě před vynaložením nákladů, protože žádost nelze podávat zpětně. Tuto dávku je možné využít na úhradu nákladů spojených se vzděláním dětí i jejich zájmovou činností, jako například náklady na školní pomůcky, zájmové kroužky, školy v přírodě, lyžařské kurzy apod.
Jestliže rodiče doručí potvrzení o přiznání přídavku na dítě do MŠ nebo ZŠ nejpozději na začátku září, mají nárok na osvobození od úplat za předškolní vzdělávání v mateřských školách (neplatí pro stravování), zájmové vzdělávání ve školní družině nebo ve školním klubu. Navíc je možné využít celorepublikový projekt Darujeme kroužky dětem, který pomáhá financovat úhradu volnočasového kroužku, nákup sportovního nebo hudebního nástroje. Více informací a podmínky pro podání žádosti je na webu www.darujemekrouzky.cz.
„Děti by měly mít možnost zapojit se do všech školních i mimoškolních aktivit stejně jako jejich vrstevníci. Ať už jde o obědy ve školní jídelně nebo kroužky, existují programy, které mohou náklady pokrýt. Ředitelé škol často umí včas rozpoznat, kde je potřeba pomoci, ale nejrychlejší cestou je promluvit si přímo s učiteli a říct si o podporu. Ve školním roce 2025/2026 bude pokračovat program Obědy do škol, díky kterému budou mít děti z rodin v tíživé finanční situaci obědy ve škole zdarma. Žádosti o podporu mohou podávat školy a školská zařízení, která zajistí bezplatné stravování pro děti, jejichž rodiče pobírají příspěvek na dítě, humanitární dávky nebo které doporučí ředitel školy či sociální pracovník. Informace, zda je škola zapojena do programu, poskytne rodiči daná škola,“ uvádí Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora pro školství a doplňuje: „Město také finančně podporuje plavecký výcvik, který je nedílnou součástí tělesné výchovy na 1. stupni základních škol. Ve školním roce 2024/2025 se plaveckého výcviku účastnilo 4 927 žáků a město poskytlo na zajištění plaveckého výcviku finanční prostředky ve výši 6 602 180 korun. Od roku 2026 bude tato podpora navýšena z původních 1 340 korun na 1 800 korun na žáka. Cílem navýšení je podpořit kvalitu a dostupnost výuky plavání, pokrýt rostoucí provozní náklady spojené s plaváním žáků, motivovat školy k plnohodnotné realizaci doporučených hodin plavání.“
Ostravský Sociopoin nejčastěji využívají zájemci pro získání potřebných informací prostřednictvím bezplatné telefonické linky, a to zhruba v 70 %. Na stejném místě pod radniční věží sídlí spolu se Sociopointem také Kontaktní místo pro bydlení, které poskytuje poradenství domácnostem v bytové nouzi a přijímá žádosti o sociální byty. Oba projekty registrují za dobu své existence téměř 3,5 tisíce kontaktů. Svým způsobem je Ostrava v této cestě pomoci občanům unikátní.
„V letošním roce přichází velká změna v českém systému sociální ochrany, a tu představuje zavedení dávky státní sociální pomoci, která bývá označována jako „superdávka“. Jelikož s jejím nástupem budou zrušeny čtyři současné dávky, očekáváme na Sociopointu také nárůst dotazů k tomuto tématu,“ předvídá zájem o kontaktní místo náměstek Pražák.
Nová dávka státní sociální pomoci do sebe spojuje příspěvek na bydlení, přídavek na dítě, příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení. Nový systém lépe cílí pomoc, zohledňuje pracovní aktivitu a odstraňuje tzv. body zlomu, kdy i minimální navýšení příjmu mohlo znamenat ztrátu podpory. O novou dávku státní sociální pomoci bude možné žádat od 1. října 2025 elektronicky nebo formou asistovaného podání na Úřadu práce ČR, klasické papírové formuláře již budou zrušeny. Pro příjemce stávajících dávek bude platit při splnění stanovených podmínek až šesti měsíční přechodné období. K tomuto obdrží příjemci dávek informace od Úřadu práce ČR, avšak v případě nejasností se mohou obrátit na Sociopoint.
Sociopoint je připraven poradit každému postup při řešení i dalších existenčních potíží. Informuje nejenom o případném nároku na sociální dávky, ale působí jako rozcestník s orientací v síti sociálních služeb na území města Ostravy. Zájemci mohou Sociopoint kontaktovat v pracovní dny na bezplatné telefonní lince 800 700 650 nebo osobně v kanceláři na Prokešově náměstí (detailně viz uvedený odkaz).