Na radnici pokračuje výměna oken

15/3 2018

V budově radnice na Prokešově náměstí pokračuje druhou etapou výměna oken, která byla zahájena vloni v květnu. V první etapě se jednalo o 317 oken v levém křídle radnice. V následujících týdnech specializovaná firma vymění okna v pravém křídle budovy. Nejpozději v říjnu bude mít Nová radnice dalších 231 nových oken.

Na radnici pokračuje výměna oken

Pracovníci při výměně oken v Nové radnici. Foto: Hana Oborilová

Radnice je nemovitou kulturní památkou a nachází se v městské památkové zóně Moravská Ostrava. Nová okna jsou replikami stávajících, která jsou stará již 86 let. Měněná okna jsou z dubu, stejných rozměrů i členění, zachována je subtilnost profilů i způsob a směr otevírání křídel. Okna vyrábí a mění Truhlářství Petr Kaiser z Rožmitálu pod Třemšínem, které vyhrálo veřejnou zakázku s nejnižší nabídkovou cenou 78,4 milionu korun bez DPH.

„Památkáři trvali na striktním dodržení současné podoby oken. Umožnili nám pouze jednu změnu - pro výplně vnějších křídel oken můžeme použít izolační dvojsklo. Budou tak splněny tepelně technické požadavky a zlepší se také hlukové parametry oken. Výměnou oken pokračuje proces energetických úspor, který byl zahájen regulací vytápění budovy. Odrazí se to v úsporách při vytápění budovy,“ řekl investiční náměstek Břetislav Riger.

Zakázka je rozdělena do čtyř etap. V první etapě bylo vyměněno celkem 317 oken v levém křídle radnice. Druhá etapa skončí nejpozději v říjnu a týká se 231 oken v pravém křídle. Třetí etapa v období od května do října 2019 zahrnuje výměnu 514 oken ve střední části budovy radnice včetně sálu, v němž zasedají zastupitelé, a repase vitráží u hlavního schodiště. Poslední, čtvrtá etapa od května do října 2020 zahrnuje 121 oken v přístavbě v Sokolské ulici.