Miliardy v dotacích do Ostravy
Ostrava od roku 2007 intenzivně podporuje projekty spolufinancované z externích zdrojů. Za nejvýznamnější byly pokládány finanční prostředky poskytované Evropskou unií v rámci operačních programů ČR. Celkové náklady těchto projektů jsou na úrovni 12 miliard korun s dotacemi ve výši 8,5 miliardy korun. Kč. Rozdíl těchto částek je financován z rozpočtu statutárního města Ostravy.
Ilustrační foto.
K poslednímu dubnu letošního roku byly schváleny ke spolufinancování projekty v úhrnné výši celkových nákladů 12 miliard korun. Namátkou lze uvést nejvýznamnější projekty města, například Revitalizace přednádražního prostoru Svinov, Objekty na řece, Revitalizace Komenského sadů, Cyklostezky Ostravice, Trojhalí Karolina a dopravní stavby jako Trolejbus Karolina nebo Prodloužená a Nová ulice Porážková.
ZOO Ostrava, která byla dlouhodobě podfinancována, dostává také významný prostor v rámci jednotlivých IPRM. V současné době tam realizují projekty Pavilon Evoluce a Safari. Dalšími významnými zpracovateli a předkladateli projektů ke spolufinancování jsou městské obvody.
Ostrava byla nejúspěšnější při čerpání z Regionálního operačního programu regionu soudržnosti Moravskoslezsko, kde bylo získáno 2 196 milionů korun, následují Integrovaný operační program - 542 milionů korun, Operační program životní prostředí - 670 mil.ionů korun a Operační program podnikání a inovace - 281 milionů korun. Z národních programů je to jednoznačně program na podporu revitalizace území dotčeného těžbou administrovaném ministerstvy financí a průmyslu a obchodu, kde byly získány dotace ve výši necelých 3,8 miliardy korun.
Vedení města Ostravy se rozhodlo řešit ve volebním období 2010-2014 negativní dopady znečištěného ovzduší a zlepšení ekologické stability území pomocí masivní výsadby nové zeleně, řešena byla taktéž problematika snižování energetické náročnosti budov.
Celkové náklady těchto projektů, spolufinancovaných z Operačního programu Životní prostředí (dále jen OPŽP) činí 569 milionů korun, výše dotace činí 370 milionů korun.
Pozadu nezaostávají ani městské obvody, které se zaměřily především na projekty snižování energetické náročnosti budov s celkovými náklady 1 miliarda korun a dotací 501 milionů.
Celkové náklady všech projektů městských obvodů, spolufinancovaných z OPŽP činí 1,2 miliardy korun, míra dotace dosáhla 670 milionů korun.