Městská policie hledá nové strážníky

31/5 2018

Městská policie Ostrava v těchto dnech spouští náborovou kampaň, která má přilákat nové uchazeče. Práce strážníka je náročné, ale zajímavé a nevšední povolání a nabízí se všem, kteří splňují zákonem stanovené podmínky, mezi které patří bezúhonnost, spolehlivost, české občanství, minimální věk 18 let, zdravotní způsobilost a střední vzdělání ukončené maturitní zkouškou.

Městská policie hledá nové strážníky

Noví strážníci právě složili slib. Foto: Lukáš Kaboň

Každý zájemce projde výběrovým řízením a je-li úspěšný, absolvuje tříměsíční rekvalifikační kurz, k jehož provozování je Městská policie Ostrava akreditována Ministerstvem školství. V průběhu kurzu si uchazeči o povolání strážníka (čekatelé) osvojují potřebné znalosti ze všech právních norem potřebných pro výkon povolání strážníka a seznámí se s nařízeními a vyhláškami města. Součástí vzdělávání jsou rovněž hodiny sebeobrany, taktické a střelecké přípravy, základů kriminalistiky, poskytování první pomoci a základů psychologie. Nováčci z kurzu se v rámci vzdělávání zapojují do přímého výkonu služby. V rámci několika směn ve společné hlídce se zkušeným strážníkem získávají praktické poznatky a zkušenosti a mohou si na vlastní kůži vyzkoušet, co je čeká. Kurz je zakončen závěrečnou zkouškou odborné způsobilosti před komisí Ministerstva vnitra, po jejím úspěšném absolvování získává čekatel osvědčení strážníka.

Městské policii nyní chybí 52 strážníků. Tato situace nás netěší a řešíme ji s vedením Městské policie Ostrava. V těchto dnech spouští městská policie náborovou kampaň. Věřím, že se nám podaří doplnit podstav. Strážníci ve městech zvyšují pocit bezpečnosti, tento činitel významně ovlivňuje kvalitu života ve městech. Činnost městské policie lze proto považovat za určitou formu poslání, jehož řádný výkon má na spokojenost lidí zásadní vliv," připomněl primátor Tomáš Macura.

Městská policie například vyplatí odměnu 10 tisíc korun stávajícím zaměstnancům, kteří doporučí uchazeče na místo strážníka. Podmínkou je, aby uchazeč absolvoval rekvalifikační kurz a dále pokračoval v pracovním poměru.

S povoláním strážníka je svázán systém benefitů jako příspěvek na rekreaci, 5 týdnů dovolené nebo poukázky na stravování, rizikový příplatek, příplatek za směnnost, příspěvek na stravování, dovolenou, rehabilitační služby.

Rozsah výcviku a všechna kritéria pro přijetí uchazeče o povolání strážníka naleznou zájemci na webových stránkách ostravské městské policie www.mpostrava.cz.