Městská nemocnice Ostrava nabídne bezplatné spirometrické vyšetření

12/6 2012

V rámci Světového dne spirometrie, který připadá na 27. června, připravil odborný personál plicního oddělení Městské nemocnice Ostrava nabídku bezplatného vyšetření plicních funkcí (tzv. spirometrii), a to ve dvou červnových termínech. Poprvé se mohou přijít lidé zdarma vyšetřit 13. června od 13 do 17 hodin, druhý termín je 27. června od 7 do 15 hodin. Akce se konají v plicních ambulancích nemocnice v pavilonu C.

Městská nemocnice Ostrava nabídne bezplatné spirometrické vyšetření

Spirometrie je základní funkční vyšetření, sloužící k základním postupům v určování onemocnění plic a průdušek. Jedná se o neinvazivní, nebolestivé vyšetření, při kterém jsou při dechových manévrech měřeny základní plicní objemy a kapacity. „Vyšetření mohou podstoupit lidé trpící kašlem, dušností, bolestmi na hrudi, nedostatkem dechu při zátěži, prostě kdokoliv, kdo by si chtěl nechat změřit své dechové funkce,“ vysvětluje primář Pneumologie a ftizeologie Městské nemocnice Ostrava MUDr. Radovan Kozel s tím, že bezplatné vyšetření na moderním spirometrickém přístroji může podstoupit každý člověk starší 18 let.

Vyšetření probíhá vsedě, kdy pacient provádí nádechy a výdechy dle pokynu zdravotní sestry. Trvá přibližně 15 minut. „Spirometrie může odhalit zúžení dýchacích cest, které může být způsobeno průduškovým astmatem nebo chronickou obstrukční plicní nemocí, které se řadí mezi nejčastější choroby naší doby,“ doplnil primář Kozel.