Město pomáhá seniorům ohroženým domácím násilím

30/9 2020

Mezinárodní den seniorů připadá na 1. října. Bohužel senioři se často potýkají s domácím násilím. Město Ostrava se jim snaží pomoci.

Město pomáhá seniorům ohroženým domácím násilím

Ilustrační foto: Robert Kneschke

„U příležitosti Mezinárodního dne seniorů, který slavíme 1. října, bych si velice přál, aby se projevy jakéhokoliv násilí na seniorech staly dávnou minulostí. Je pro mne nepředstavitelné, že se jich mnohdy dopouštějí i vlastní potomci. Město Ostrava si svých starších obyvatel velice váží a investice do jejich bezpečí a životního komfortu patří k jedné z našich trvalých priorit,“ řekl náměstek primátora Zbyněk Pražák.

Senioři patří mezi nejzranitelnější oběti domácího násilí. Příkoří na nich páchané se těžko rozpoznává i řeší, odehrává se skryto v rodinách, mezi blízkými lidmi. Jeho oběti se stydí přiznat pravdu, mají pocit selhání z výchovy svých dětí a vnuků, cítí se bezmocní a izolovaní, nemají se komu svěřit. Ovládá je strach, že zůstanou zcela bez pomoci, ztrácí důvěru ve své schopnosti. Stopy násilí jsou připisovány úrazům běžným ve vyšším věku.

Oběti doufají, že si jejich blízký uvědomí, jak zle se chová, a sám přestane. Zkušenosti odborníků však ukazují, že opak je pravdou – násilí se stupňuje a stává surovějším, agresor stále více ovládá situaci.

K projevům násilí na seniorech nepatří jen nadávky, ponižování, zesměšňování nebo bití, ale i nerespektování životních potřeb – omezování v používání části bytu, vody, elektřiny nebo vytápění, odpírání jídla, léků a zdravotní péče, bránění v kontaktu s dalšími lidmi. Časté je přisvojování si důchodu, úspor nebo nátlak na nedobrovolné převody majetku. Známy jsou i případy sexuálního zneužívání.

Město Ostrava dlouhodobě podporuje a rozšiřuje síť služeb pro oběti. K tématu domácího násilí na seniorech proto 3. září proběhlo úvodní setkání sociálních pracovníků, zástupců nemocnic, městské i státní policie, poskytovatelů sociálních služeb a dalších organizací. Odborníci se shodli, že je nezbytné věnovat větší pozornost včasnému odhalování násilí na seniorech, zefektivnění vzájemné spolupráce a pomoci obětem. Výsledkem bude vytvoření praktického manuálu pro pomáhající profesionály, který na jednom místě propojí potřebné informace. Následně vznikne i příručka pro veřejnost. Jde o jednu z aktivit projektu města s názvem SOCIOPOINT, který od podzimu 2021 Ostravanům usnadní hledání pomoci při řešení jejich nepříznivé životní situace.

Cítíte se v ohrožení? Domníváte se, že je někdo ve vašem okolí obětí domácího násilí? Neváhejte se poradit! Nonstop, zdarma a anonymně se můžete obrátit na Linku pomoci obětem 116 006 (Bílý kruh bezpečí), kde vám odborníci citlivě zodpoví vaše otázky a pomohou vyhledat pomoc podle vašich potřeb. Více informací k tématu a další kontakty najdete na webu Bezpečnější Ostrava.  

Více informací najdete na webu Bezpečnější Ostrava: https://bezpecnejsi.ostrava.cz/aktuality/173-domaci-nasili-senior