Město omezí loterijní a jiné podobné hry
Naházet peníze do hracího automatu bude od přespříštího roku složitější. Právě od začátku roku 2017 totiž vejde v platnost obecně závazná vyhláška, která reguluje a významně omezuje provozování loterií a jiných podobných her na území Ostravy. Dne 14. října, na svém 10. zasedání ve volebním období 2014–2018, ji schválilo městské zastupitelstvo.
Ilustrační foto: archiv MMO
Vyhláška zavádí podstatně širší regulaci jak z hlediska rozsahu a palety nabízených loterijních a sázkových her, tak z hlediska časového. K 30. červnu tohoto roku bylo na území Ostravy provozováno celkem 3102 herních zařízení, z toho 412 výherních hracích přístrojů, které povoluje město, a 2690 video loterijních terminálů, které podléhají regulaci ministerstva financí. Po nabytí účinnosti vyhlášky se jejich počet sníží zhruba o 85 procent. Provoz zbylých 15 procent hracích přístrojů bude omezen na dobu od 10 hodin dopoledne do 3 hodin ráno. Celodenní provoz bude možný pouze v kasinech.
Základem pro přípravu městské obecně závazné vyhlášky o regulaci loterijních a jiných podobných her byla stanoviska samospráv jednotlivých městských obvodů. Proto budou na území různých částí města platit různá pravidla.
Celoplošný zákaz loterijních a sázkových her si vyžádaly obvody Vítkovice, Třebovice, Svinov, Slezská Ostrava, Proskovice, Poruba, Plesná, Ostrava-Jih, Nová Ves, Hrabová, Hošťálkovice a Polanka. Plošný zákaz s výjimkou provozování kasin zavedou obvody Mariánské Hory a Hulváky a Moravská Ostrava a Přívoz. V osmi obvodech bude provozování loterijních sázkových her povoleno pouze ve vymezených lokalitách. Jde o městské části Krásné Pole, Lhotka, Michálkovice, Nová Bělá, Stará Bělá, Petřkovice, Pustkovec a Radvanice a Bártovice. Povolit provozování loterijních a sázkových her ve všech restauračních zařízeních, které jsou v současné době v provozu, se rozhodl Martinov.
Redukce počtu herních zařízení o zhruba 85 procent se projeví v adekvátním snížení příjmů města. Předpokládá se, že příjmy z loterijních a jiných podobných her poklesnou ze stávajících asi 260 milionů korun na 40 milionů korun ročně.