Město ocenilo trojici mužů, kteří zachránili lidský život

30/4 2024

Osudy tří mužů, civilisty Vladimíra Tomčáka, policisty Tomáše Zevely a strážníka Městské policie Ostrava Petra Komoně spojila záchrana lidského života. Každý z nich má zásluhu na tom, že teprve devatenáctiletý mladík, který se následkem možných zdravotní komplikace topil, vyvázl bez následků.

Město ocenilo trojici mužů, kteří zachránili lidský život

K předání ocenění došlo přímo na jednání městské rady. Foto: Jiří Zerzoň

Jejich záslužný čin dnes ocenil primátor statutárního města Ostravy společně s nadřízenými policisty a strážníka.

Pro všechny tři muže to měl být den jako každý jiný, sportovně strávené odpoledne v krytém bazénu v Ostravě.

Byla sobota 23. března 2024 kolem půl třetí odpoledne, kdy právě Vladimír přišel do bazénu, který navštěvuje pravidelně. Už z počátku ho upoutal mladík, který byl ve vodě v hloubce 1,2 metrů, a jeho tělo bylo téměř u dna.

V první chvíli to však vypadalo, že se potápí, a to zřejmě i díky trysce, která zapříčinila pohyb rukou. I přesto, že to tak mohlo být, nepřestal mu věnovat svou pozornost. Připadalo mu ale zvláštní, že pod vodou vydrží tak dlouho, a proto nic neponechal náhodě a skočil za ním do vody. V tu chvíli zjistil, že se topí a okamžitě ho začal vynášet na břeh.

Během okamžiku mu přišli na pomoc další dva muži, Tomáš a Petr. Zde se ukázala profesionalita a ani vteřina zaváhání. Na břehu dali mladíka, který nejevil známky života, do stabilizované polohy a okamžitě začali s oživováním. K tomu se také přidal i jeden z plavčíků a další zavolal záchrannou službu. Muži se mezi sebou střídali v masáži srdce a umělém dýcháním. To trvalo zhruba deset minut, kdy se podařilo mladíkovy životní funkce obnovit ještě před příjezdem záchranářů.

Dnes můžeme říci, že student je již v pořádku a zpátky si užívá běžného života. Nebýt však těchto hrdinů, mohl jeho život v tak mladém věku zbytečně vyhasnout. Silný zážitek jistě zůstane v srdci trojice zachránců, o kterých lze s jistotou říci, že se jedná o hrdiny dne.

Záslužný čin třech zachránců pak dnes v dopoledních hodinách v budově Magistrátu města Ostravy v rámci zasedání rady města ocenili primátor statutárního města Ostravy Jan Dohnal, ředitel Městského ředitelství policie Ostrava plukovník Antonín Řezníček a ředitel Městské policie Ostrava Miroslav Plaček.

Z jejich rukou pak zachránci převzali jednotlivá ocenění za záchranu života společně s věcnými dary.

Všímavost a ochota pomoci byly pro tuto záchranu tonoucího klíčové. Často slýcháme stesky o lhostejnosti lidí i v případech trestných činů, kdy okolí obětí nereaguje v osudné chvíli, nebo kritiku účastníků silničního provozu, kteří si natáčí postnehodový děj místo pomoci potřebným. Zachránci, kterým dnes poděkovala rada města spolu s řediteli policií, přispěli k záchraně života mladého muže a jsou vzorem ostatním, svým osobním příkladem ukazují cestu možného řešení krizových situací,“ uvedl Jan Dohnal, primátor města.

Ředitel Městské policie Ostrava Miroslav Plaček dodává: „Jsem hrdý na našeho strážníka Petra Komoně, který společně s dalšími dvěma zachránci pomohl tonoucímu mladíkovi. Jsem přesvědčen, že tímto krokem naplnil plně své poslání strážníka. Cením si jej o to víc, že tak učinil i mimo službu v době svého volna.

„Jsem rád, že právě kolega Tomáš Zevel slouží v řadách ostravských policistů. Svým jednáním dokázal profesionalitu. Nezaváhal poskytnout první pomoc a podílet se na záchraně života mladého muže. Jsem na Tomáše hrdý. Může být vzorem nejen pro naše kolegy.“ sdělil Antonín Řezníček, ředitel Městského ředitelství policie Ostrava.