Město hledá ředitele Krematoria Ostrava

10/11 2017

Město hledá nového člena představenstva a ředitele městské akciové společnosti Krematorium Ostrava. Zájemci se do výběrového řízení mohou hlásit do konce listopadu. Informoval o tom primátor Tomáš Macura. Město by uvítalo, kdyby nový člen představenstva mohl nastoupit 1. ledna 2018, ale možná je i dohoda.

Město hledá ředitele Krematoria Ostrava

Ilustrační foto: Archiv MMO

Oficiální text oznámení o výběrovém řízení lze najít zde.

Nový člen představenstva Krematoria Ostrava nahradí dosavadního ředitele Pavla Lacinu, který stojí v čele společnosti od roku 1998. „Domníváme se totiž, že společnost potřebuje novou dynamiku, změnu. Týká se to jak ekonomické oblasti, tak vzhledové stránky. Jde o to, jak krematorium působí navenek, jak se v něm člověk cítí, jak na něj působí. Myslíme si, že celý objekt potřebuje novou úpravu a estetizaci," uvedl Tomáš Macura. Pavel Lacina si zaslouží za dlouholetou práci v řídicí funkci velké poděkování.

Podmínkou účasti ve výběrovém řízení je vysokoškolské vzdělání, minimálně pět let praxe v manažerské funkci a znalost příslušných předpisů jak v oblasti pohřebnictví, tak pracovně-právní. Požadovány jsou také analytické a organizační schopnosti, koncepční a tvůrčí přístup, spolehlivost, zodpovědnost, adaptabilita a flexibilita. Samozřejmostí je splnění podmínek pro výkon funkce člena představenstva stanovených právními předpisy a morální bezúhonnost.

„Rozhodnout o novém řediteli bychom chtěli do konce roku. Součástí podmínek pro zájemce je také vypracování návrhu koncepce dalšího fungování společnosti," doplnil primátor Macura.

První krematorium bylo v Ostravě otevřeno v roce 1925 v dnešním sadu Milady Horákové. Bylo to tehdy první krematorium na Moravě a šesté v tehdejší Československé republice. Umístěno bylo na starém městském hřbitově a tvořilo přirozenou dominantu hřbitovního areálu. Koncem 50. let padlo rozhodnutí starý městský hřbitov u třídy 28. října zrušit a v roce 1979 byla zbořena i kubistická stavba krematoria.

Nové krematorium se začalo stavět na jednom z nejvyšších bodů ústředního hřbitova na Slezské Ostravě v roce 1961. Stavební práce se protáhly až do roku 1969. Otevřeno bylo o rok později.