Město hledá ředitele či ředitelku Knihovny města Ostravy

13/4 2022

Rada města Ostravy vyhlásila výběrové řízení na pozici ředitele/ředitelky Knihovny města Ostravy, která je příspěvkovou organizací města. Do čela třetí největší veřejné knihovny v České republice hledá město schopného manažera s orientací v oblasti českého knihovnictví.

Město hledá ředitele či ředitelku Knihovny města Ostravy

Potenciální zájemci se mohou přihlásit do výběrového řízení nejpozději do 20. května 2022 (13.00 hodin). Předpokládaný nástup do funkce je 1. září 2022. Nový kandidát či kandidátka nahradí ve funkci dlouholetou ředitelku knihovny, Miroslavu Sabelovou. Paní ředitelka se sama rozhodla svou ředitelskou pozici opustit po úctyhodné řadě let, knihovnu vede od roku 2000, nicméně z knihovny určitě neodchází.

Za 22 let svého působení ve vedení knihovny odvedla paní ředitelka Miroslava Sabelová skutečně obrovský kus práce. Knihovna města Ostravy dnes zahrnuje 28 poboček napříč celým městem, které nabízejí své služby občanům všech generací. Knihovny považuji za významná zařízení s přesahem do širších kulturních, vzdělávacích i komunitních aktivit ve městě. Aby jejich síť byla plně funkční, bylo nutné, zejména v posledních dvou dekádách, pobočky knihoven doplňovat, rekonstruovat a modernizovat. Tohoto úkolu se paní ředitelka zhostila dokonale, a tak svému nástupci nyní vloží do rukou instituci, která má ty nejdůležitější modernizační zásahy za sebou, což potvrzuje i loňské ocenění Ministerstva kultury za zásluhy v oblasti budování a obnovy sítě poboček. Věřím, že najdeme vhodného kandidáta, který bude v úsilí paní ředitelky pokračovat a naváže na řadu úspěšných projektů. Rád chci paní ředitelce Miroslavě Sabelové a jejímu týmu za jejich práci velice poděkovat,“ uvedl Zbyněk Pražák, náměstek primátora.

Uchazeči o post ředitele/ředitelky knihovny musí hodnotící komisi představit svou vlastní vizi knihovny a její poslání. Kandidáti by měli navrhnout strategické cíle a konkrétní opatření směřující k jejich naplnění. Součástí plánu by měl být také ekonomický výhled, návrh optimálního personálního stavu či rámcové principy komunikační strategie.

Výběrové řízení je otevřeno pro uchazeče s ukončeným vysokoškolským vzdělání v magisterském studijním programu a výbornou orientací v oblasti českého i světového knihovnictví (znalosti trendů, relevantních právních předpisů, ekonomických aspektů a informačních technologií). Město hledá osobnost s manažerskými dovednostmi, výbornými vyjadřovacími schopnostmi včetně znalosti minimálně jednoho světového jazyka a diplomatickým vystupováním. Konkrétní požadavky a podmínky výběrového řízení naleznou zájemci ke stažení na stránkách města nebo na webových stránkách Knihovny města Ostravy.  Součástí jsou i materiály a zprávy týkajících se dosavadního hospodaření a plánů činností knihovny.

Knihovna města Ostravy byla založena 19. února 1921, v loňském roce tedy oslavila své 100. výročí existence. V současné době tvoří instituci 28 poboček, její hlavní sídlo se nachází v centrálním obvodu Moravská Ostrava a Přívoz. Knihovna realizuje řadu projektů pro děti, mládež, ale také například pro seniory a osoby se zdravotním postižením. Knihovna se každoročně zapojuje do celorepublikových i mezinárodních iniciativ, uskutečňuje i vlastní projekty – Knížka pro prvňáčka, Noc s Andersenem, Týden knihoven, Zažít Ostravu jinak, Evropský týden mobility a další. Mimo běžné služby vypůjčování knih pro děti a dospělé knihovna také zahrnuje specializovaná oddělení: Britské centrum, Americký koutek, hudební oddělení a zvuková knihovna pro nevidomé a slabozraké.