Lyžaři předvedli dramatické souboje

12/2 2018

Šestý ročník City Cross Sprintu v Dolní oblasti Vítkovice opět nabídl nádherné těsné a napínavé souboje. Ve finále se představili dva Češi a dva Francouzi. Z triumfu se nakonec radoval Renaud Jay. Francouzský dvojblok přerušil stříbrný Dušan Kožíšek, který tak ani letos na čtvrtý triumf z této trati nedosáhl. Trať bude sloužit po celý týden až do neděle zdarma veřejnosti.

Lyžaři předvedli dramatické souboje

Lyžaři bojují na trati v Dolní oblasti Vítkovice. Foto: Lukáš Kaboň

Ostrava žila o víkendu sportem. V sobotu se konal v Dolní oblasti Vítkovice ČEZ City Cross Sprint s pestrým doprovodným programem pro diváky. To doslova pendlovali mezi Dolní oblastí a Ostravar Arénou, kde se koná Olympijský festival a kde si mohli vyzkoušet desítky druhů sportů. Pořadatelé City Cross Sprintu také připravili pro veřejnost atrakce, mezi nimi biatlonovou střelnici. Kdo měl zájem, vyzkoušel si střelbu na terč.

Velkým tahákem pro diváky byl český trojnásobný olympijský medailista Lukáš Bauer. Ten však před závodem tipoval, že jako běžec dlouhých tratí ve sprintu naději na úspěch nemá. Nakonec neprošel přes kvalifikační síto. „Mně se moje zdejší premiéra moc líbila, i když byla pomalá. Vzhledem k tomu, že se jel jen jeden okruh, věděl jsem, že nemám šanci.  Letos jezdím hlavně maratony a skoro nebruslím,“ řekl Lukáš Bauer. Přesto si odváží z Ostravy pozitivní dojmy. „Jsem moc rád, že jsem tu byl, atmosféra byla skvělá. Kdybych sem přijel s tím, že chci útočit na medaile, tak bych nadšený nebyl, ale tohle byla jiná situace. A navíc se mi potvrdilo, že zahraniční závodníci si nevymýšleli a že je to tady v Ostravě prostě fantastické,“ dodal s úsměvem na tváři Lukáš Bauer.

Do finále se probojovali dva Češi a dva Francouzi. Po startu se ujal vedení Clement Arnault, Jan Bartoň se držel na druhém místě, Dušan Kožíšek byl třetí a jako poslední jel Renaud Jay. A zde více než kdy jindy platilo pořekadlo Kdo se směje naposled, ten se směje nejlépe. Jan Bartoň upadl, následně se skácel k zemi i vedoucí závodník Arnault. Do popředí se náhle dostal ze zadních řad právě Renaud Jay, který této situace využil a odrazil i těsný útok Dušana Kožíška. „Je skvělé vyhrát v takovém prostředí, vůbec na něco takového nejsem zvyklý. Moc jsem si tento městský sprint užil, takových lidí a ta úžasná kulisa. Byl to velmi kontaktní závod, hodně blokování, najíždění, celkem tvrdé souboje. O to víc mne těší, že právě já jsem vítěz,“ reagoval po triumfu Renaud Jay. Dušan Kožíšek byl nakonec se svým druhým místem také spokojený. „Já vlastně ani nečekal, že dneska budu ve finále. Za posledních 14 dní jsem byl dvakrát na lyžích, takže forma byla doslova vyležená. Jsem s druhým místem velice spokojený. K vítězství chyběl kousíček, ale mohlo to dopadnout hůř. Mohl jsem se přimotat do nějaké kolize a skončit špatně, tentokrát stálo štěstí při mně,“ ocenil stříbrnou příčku Dušan Kožíšek. Alespoň bronzové umístění na podiu ještě zachránil Clement Arnault, čtvrtá příčka zbyla na Jana Bartoně.

Mezi ženami vyhrála s velkým náskokem Tereza Beranová před Zuzanou Holíkovou a Sandrou Schützovou. Loňská vítězka Tereza Tvarůžková ve finále upadla a skončila čtvrtá.

„Překvapila nás velká účast českých i zahraničních účastníků, ale i diváků, kterých mohlo být na tři tisíce. Dětí a mládeže jsme tu měli letos nejvíc v historii a opět se tak ukázalo, že je o běžkování i o sport obecně mezi mladou generací velký zájem. Byť se jedná o závod v centru Ostravy, nabízíme tím veřejnosti vyzkoušet si běh na lyžích zdarma,“ připomenul Martin Kráčalík.

Díky tomu, že se ČEZ City Cross Sprint stal součástí Olympijského festivalu Ostrava 2018, po celý tento týden až do neděle 18. února vždy od 7.30 do 21 hodin se v areálu Dolních oblasti Vítkovice koná Týden sportování. Veřejnost si může vyzkoušet sprinterskou závodní trať, každý den se budou vyhlašovat i vítězové závodu na lyžařskou distanční stovku, což je speciálně upravená část cílové rovinky. Běžky a boty lze zapůjčit na místě.

Akci finančně podpořilo město a primátor Tomáš Macura nad ní převzal záštitu.