Hlavní cena pro loutkáře z Francie
Od neděle 4. října ovládly centrum Ostravy loutky. 11. bienále mezinárodního loutkářského festivalu Spectaculo Interesse, které pořádá Divadlo loutek Ostrava (DLO), potrvá do pátku 9. října. Festival patří v oblasti loutkového divadla k nejvýznamnějším akcím ve střední Evropě. Je to výběrová soutěžní přehlídka nejvýraznějších loutkářských inscenací z celého světa.
Zahajovacím představením se stala opera Kouzelná flétna v podání loutkového divadla z Wroclawi. Foto: DLO – R. Polášek
Z přibližně 150 zhlédnutých představení vybrala dramaturgická rada 18 soutěžních titulů, které se odehrají na hlavní a alternativní scéně DLO či v sousedním multižánrovém centru Cooltour. Pro dramaturgii festivalu Spectaculo Interesse je specifický důraz na smysluplnou uměleckou práci s loutkou či objektem, na niž současné loutkové divadlo doma i ve světě často rezignuje.
Letošního ročníku se účastní umělci ze tří kontinentů, jedenácti zemí – Kanady, Izraele, Francie, Španělska, Finska, Slovinska, Maďarska, Německa, Polska, Slovenska a Česka. DLO se prezentuje představeními Marvin a Vlku, dobré chutnání!, jakožto pořadatel ovšem mimo soutěž. Diváci mají možnost zhlédnout celkem 30 představení a zúčastnit se 8 doprovodných akcí.
Novinkou letošního bienále je miniscéna v centru města na Jiráskově náměstí. Ta funguje jako infostánek, ale především jako místo zábavy a pobavení pro kolemjdoucí obyvatele. Na minipódiu se až do čtvrtka uskuteční dvakrát denně drobná loutkářská vystoupení.
Festival se koná pod záštitou prvního náměstka primátora města Ostravy Lumíra Palyzy a hejtmana kraje Miroslava Nováka, ale také pod záštitou velvyslanců zemí, které se festivalu účastní. Podrobný program na www.dlo-ostrava.cz.
11. bienále mezinárodního loutkářského festivalu Spectaculo Interesse poznalo 9. října jména oceněných souborů. Odborná porota, které předsedala Nina Malíková (ČR) a jejímiž členy byli Ida Hledíková (Slovensko) a Szilárd Boráros (Maďarsko), udělila hlavní cenu souboru Compagnie Philippe Genty z Francie za inscenaci Zigmund Folies. Mecenášem hlavní ceny byl první náměstek primátora města Ostravy Lumír Palyza.
Cena hejtmana Moravskoslezského kraje putuje do Španělska za dramaturgicko výtvarný koncept inscenace A House in Asia v podání souboru Agrupacion Senor Serrano.
Cenu Františka Řezníčka získala Elena Volpi z Lutkovno gledališče Maribor (Slovinsko) za přesvědčivý autorský přístup v inscenaci Praktické rady slušně vychovaným dětem. Cenu věnovala vdova po vynikajícím fotografovi paní Danuše Řezníčková.
Porota vybírala z 18 soutěžních inscenací, které do Ostravy přivezly soubory z 11 zemí světa.