Loděnice zahájila svoji činnost

3/9 2015

Primátor Tomáš Macura, náměstci primátora Zbyněk Pražák a Radim Babinec, starostka Moravské Ostravy a Přívozu Petra Bernfeldová a místostarostka Slezské Ostravy Ivona Vaňková se zúčastnili dnes dopoledne slavnostního uvedení do provozu Sportovního a zábavního cíle na soutoku Ostravice a Lučiny, lidově zvaného Loděnice. Od 15 do 18 hodin naváže na slavnostní akt program pro veřejnost.

Loděnice zahájila svoji činnost

Loděnice čeká na první hosty. Foto: J. Urban

Program připravil provozovatel objektu, občanské sdružení Odra, ve spolupráci s vodáckými kluby Poseidon a Kaskády. Zájemci se budou moci například zúčastnit zkušební rekreační plavby na vodě s instruktory či prohlídky lodě vybavené plachtovím, ukotvené v přístavišti. Zajímavá bude prezentace s komentářem sportovně rekreačních plavidel s výbavou, jíž by se mělo zúčastnit deset až patnáct lodí. Zkrátka nepřijdou ani zájemci o lezecký sport, kteří budou moci sledovat ukázky lezení na horolezecké stěně s instruktáží a poté si stěnu sami vyzkoušet.

Samozřejmostí je prohlídka loděnice s komentářem, ve školící místnosti se budou promítat prezentační videa, v info pointu na recepci budou k mání letáky, programy a další nosiče informující o sportovním a kulturním dění v regionu. Nebudou chybět informační tabule k výstavbě loděnice, vodním sportům a činnosti vodáckých oddílů, stejně jako stánek s občerstvením.

Objekt loděnice byl dostavěn v rámci Integrovaného plánu rozvoje města a byl zkolaudován na konci června. Sloužit bude jako víceúčelové zařízení zaměřené na volnočasové aktivity, zejména vodácké, vodní sporty, a zároveň jako centrum pro související tematické vzdělávání. Své prostory poskytne nejenom pro vzdělávání související s vodními, ale také environmentálními aktivitami.

Stavba také navazuje na již dříve dokončené projekty města v okolí Ostravice, jako byly úpravy řeky či stavba cyklostezky. Vodácké aktivity bude proto možné propojit s cyklistickou a in-line stezkou.

„Záměrem města je, aby loděnice nabízela rozsáhlou osvětovou, vzdělávací a sportovní činnost, zaměřenou jak na děti, tak na dospělé. Vrátili jsme řeku lidem včetně jejího okolí, a teď ke kolům a bruslím přibývá další možnost sportovního vyžití přímo v centru města,“ uvedl primátor Ostravy Tomáš Macura.