Linka bezpečí slaví 25 let svého trvání

22/5 2019

Linka bezpečí, největší a nejdéle fungující celostátní krizová linka pro děti a mladistvé, letos slaví 25 let své činnosti.

Linka bezpečí slaví 25 let svého trvání

Odborníci radí na Lince bezpečí nonstop. Foto: LB

Linka bezpečí je v provozu nonstop, zdarma a denně se na ni s prosbou o pomoc obrátí 400 až 500 dětí. Za rok 2018 přijali odborníci Linky bezpečí 159 481 volání. Na vzestupu jsou i kontakty prostřednictvím e-mailu (2707) a chatu (2167). Nepřetržitý provoz Linky bezpečí zajišťuje na sto odborníků. Děti a mladistvé, kteří Linku bezpečí kontaktují, nejčastěji trápí problémy v rodině (např. rozvod rodičů), vztahy ve škole a s vrstevníky (31 %), osobní témata a psychické obtíže (24 %) a dotazy ohledně sexuálního zrání (20 %). Objevují se ale i témata šikany a kyberšikany, sebepoškozování, týrání či myšlenky na sebevraždu. Linka bezpečí jako organizace naplňuje komplexní péči o rodinu a dítě, již 18 let provozuje i Rodičovskou linku. Ta nabízí krizovou pomoc a rodinné poradenství pro rodiče a ostatní dospělé, kteří jednají v zájmu dítěte.

Součástí kampaně k oslavě 25 let, kdy Linka bezpečí v ČR pomáhá, byla 16. května odborná konference nazvaná „Dítě v krizi – praxe Linky bezpečí“. Konaly se besedy a byla na ní představena činnost Linky bezpečí, možnosti a limity služeb Linky bezpečí, klíčová témata na Lince bezpečí, možnosti interdisciplinární spolupráce a nejpalčivější témata moravskoslezského regionu.

Linka bezpečí spustila informační kampaň v několika krajích, aby získala finance na svůj provoz. Prvním je Moravskoslezský kraj. „Rozhodli jsme se zapojit do kampaně především ze dvou důvodů. Jednak Linka bezpečí je primárně určena pro pomoc všem dětem z České republiky, tedy i dětem z Ostravy. A je jistě dobře, že zde existuje možnost, kam se mohou obrátit se svými bolestmi a problémy. Druhým důvodem je skutečnost, že o služby Linky bezpečí je podstatně vyšší zájem, než kolik volajících dokáže uspokojit. Proto právě tato kampaň by měla přispět k zajištění potřebných finančních prostředků pro rozšíření provozu a služeb i v odpoledních a večerních hodinách a také umožnit rozšíření nabídky projektů pro děti ve školách, což je Linka bezpečí ve vaší třídě. Díky tomu by se ročně mohlo na Linku bezpečí o pomoc obrátit až o 100 tisíc volajících více,“ uvedl náměstek primátora Ostravy Zbyněk Pražák.

Rozšířená domněnka, že financování provozu Linky bezpečí zcela pokrývá stát, je mylná. Proto celý tým Linky bezpečí velmi děkuje statutárnímu městu Ostravě.

Linku mohou podpořit občané i firmy. Nejjednodušší možností pro individuální dárce je zadání trvalého nebo jednorázového příkazu na účet Linky bezpečí 3856680/0300. Veškeré informace i on-line platbu lze učinit přes stránku www.linkabezpeci.cz. Další variantou jsou oblíbené DMS. Pro pravidelnou podporu stačí odeslat SMS ve tvaru DMS TRV LINKABEZPECI 90 (60 nebo 30) na číslo 87777. Pro jednorázovou DMS LINKABEZPECI 90 (60 nebo 30). Cena jedné DMS je 90/60/30 Kč. Při pravidelné DMS je dárci částka automaticky odečtena každý měsíc. Podrobnější informace naleznete na www.darcovskasms.cz.