Lidé se o kvalitu ovzduší zajímají denně
Na téma Ovzduší v Ostravě se 13. února uskutečnila beseda v klubu Fiducia. O stavu ovzduší, námětech řešení a vývoji v této oblasti hovořili Lukáš Ženatý, odborný konzultant MŽP, vedoucí oddělení ochrany ovzduší ostravské pobočky České inspekce životního prostředí Radomír Štěrba, náměstek ostravského primátora Dalibor Madej, vedoucí odboru životního prostředí Moravskoslezského kraje Tomáš Kotyza, zástupkyně organizace Arnika Vendula Krčmářová a zástupce občanského sdružení Čisté nebe Andreas Triandafilu.
K foto: Besedy se zúčastnili (zprava) Tomáš Kotyza, Dalibor Madej, Lukáš Ženatý, Martin Tomášek, Andreas Triandafilu.
Debatu moderoval Martin Tomášek z Ostravské univerzity. Odborníci představili posluchačům, kteří zcela zaplnili sál klubu, současné dění v oblasti ochrany ovzduší, spolupráci jednotlivých složek samosprávy a státní správy. Jak vyplynulo z besedy a bohaté diskuse, je nutné zapojit do projektů na ochranu ovzduší i další odborné složky včetně zdravotního ústavu, občanských sdružení a iniciativ a také zástupců veřejnosti, která se o dané téma živě zajímá, protože zejména Ostravsko je historicky zatížené zplodinami z průmyslu, z dopravy a lokálních topenišť. Odborníci vysvětlili, že normy a zákony vymezující limity obsahu škodlivin v ovzduší jsou v České republice v podstatě přísné, ale Ostravsko je díky zeměpisné poloze „těžko větratelné“, situaci v ovzduší silně ovlivňují momentální klimatické podmínky. Protože oblastí proudí větry zejména Moravskou branou, dostává region při severojižním proudění značnou dávku škodlivin ze sousedního Polska, kde limity pro kvalitu ovzduší nejsou zdaleka tak přísné jako u nás, chybí i plynofikace obcí. Podle Radomíra Štěrby se tomu říká „Slezský fenomén“. Dodal, že Polsko si při vstupu do Evropské unie vyjednalo výjimku, podle níž má dočasně povolené vysoké limity škodlivin v ovduší.
O akčním plánu MŽP hovořil Lukáš Ženatý. Tento plán poprvé detailně sumarizuje všechny kroky, které je nutné podniknout pro zlepšení ovzduší v různých lokalitách ČR, podle Ženatého je to konečně první závažný dokument, který shrnuje všechny potřebné aktivity. V současné době se dopracovává i s termíny.
Náměstek primátora Dalibor Madej hovořil o možnostech města, které jsou v případě zasahování do problematiky ovzduší zákonem značně omezené, a proto je nutná spolupráce s dalšími složkami na novelizaci zákonů, zejména zákona o ochraně ovzduší. Hovořil také o iniciativě města při vysazování zeleně aj.
Také kraj prezentovaný na besedě Tomášem Kotyzou spolupracuje s MŽP na přípravě nejrůznějších opatření. Nedávná realizace poskytování dotací na kvalitní kotle pro lokální topeniště se setkala s obrovským zájmem, v našem kraji však uspokojila jen něco přes 350 žadatelů, tisíce dalších však čekají na podobné kroky. I v tom musí kraj úzce spolupracovat s institucemi, které mohou do ochrany ovzduší účinně zasáhnout. Jak zaznělo několikrát, zlepšování kvality životního prostředí, zejména ovzduší, je dlouhodobá záležitost na řadu let.