Stateční Ladislav Kita a Ondřej Linhart

22/9 2015

Strážníci Městské policie Ostrava Ladislav Kita a Ondřej Linhart převzali 22. září v úvodu schůze rady města z rukou primátora Tomáše Macury vyznamenání za statečnost, kterou prokázali při záchraně muže z hořícího bytu. Ocenění jim bylo uděleno na návrh ředitele MPO Zdeňka Harazima.

Stateční Ladislav Kita a Ondřej Linhart

Primátor Tomáš Macura blahopřeje Ladislavu Kitovi (vlevo) a Ondřeji Linhartovi k udělení vyznamenání. Foto: B. Krzyžanek

Strážníci z hlídkové skupiny operativního oddílu byli 17. července t. r. po oznámení operátora tísňové linky vysláni do oblasti Zelené ulice v Moravské Ostravě, kde po přivolání hasičů vnikli do bytu, z něhož vycházel kouř. Důvodem požáru byl hořící hrnec na sporáku. V bytě strážníci našli 44letého bezvládného muže, kterého probrali z bezvědomí a předali zdravotní záchranné službě. Ladislav Kita a Ondřej Linhart svým jednáním prokázali odvahu, rozhodnost a morální kvality. Dali veřejnosti signál, že městská policie je tady pro občany a že dobře vyškolení strážníci jsou kdykoli připraveni podat lidem pomocnou ruku.

Stužka Za statečnost je spolu s finanční odměnou udělována od roku 2005 strážníkům MPO, kteří prokázali statečnost a obětavost při plnění pracovních úkolů nebo za jiné projevy statečnosti a odvahy. Ocenění dosud obdrželo osm strážníků, nyní k nim přibyli vyznamenaní s pořadovým číslem 9 a 10.