Křišťálové kamínky 2012 byly rozdány sedmi oceněným

4/10 2012

V rámci jubilejního 20. ročníku Evropských dnů handicapu byla 3. října sedmi českým osobnostem předána v Domě kultury města Ostravy už posedmé prestižní ocenění Křišťálový kamínek. Za město Ostravu se slavnostního večera a předávání ocenění zúčastnil náměstek primátora pro sociální oblast Martin Štěpánek.

Křišťálové kamínky 2012 byly rozdány sedmi oceněným

Na snímku Jiřího Urbana náměstek primátora Martin Štěpánek při předávání ocenění Křišťálový kamínek.

Křišťálový kamínek je udělován tradičně za mimořádné činy lidí s handicapem, i těm, kteří problematice dětí, mládeže i dospělých s postižením věnují čas, energii i kus svého života.

Držitelům Křišťálových kamínků 2012 přišli poděkovat hudebníci a zpěváci Trigon Bandu, studenti Janáčkovy konzervatoře a Gymnázia v Ostravě, závěrečné vystoupení patřilo kapele Teamate z Lidové konzervatoře a Múzické školy a ostravským filharmonikům, kteří společně zazpívali písně legendárních Beatles.

V letošním roce Křišťálové kamínky získali:

Za práci ve prospěch osob s handicapem (ocenění v rámci Evropského roku aktivního stárnutí):

- Jana Tichá, vychovatelka a osobní asistentka, Základní škola pro tělesně postižené, Opava

- Eva Stošková, Základní organizace Svazu postižených civilizačními chorobami v Ostravě- Radvanicích

- Irena Kučerková, předsedkyně Svazu invalidů v Kopřivnici

Za dlouholetou práci a mimořádné výsledky ve prospěch osob s handicapem

- Milena Černá, ředitelka Výboru dobré vůle Nadace Olgy Havlové Praha

Helena Janírková, praktická lékařka pro dospělé, Valašská Bystřice

Za mimořádný čin nebo aktivitu pro osobnost s handicapem

- Radovan Gruber, žák Lidové konzervatoře a Múzické školy, Ostrava. Přes onemocnění spinální svalovou atrofií 2. typu svými pěveckými výkony udivuje odbornou i laickou veřejnost.

- Stanislav Šmeidler, Fulnek. Přes zdravotní handicap mapuje kulturní, duchovní a přírodní dědictví za spolupráce města Fulneku, památkové péče a ochránců přírody.