Královna Alžběta, Diana, Mick Jagger, čeští letci… Jejich snímky uvidíte na náměstí

3/7 2019

Výstava 100 let na snímcích mapuje britsko-české vztahy od roku 1919. Zájemci si mohou fotografie z archivu ČTK prohlédnout na Masarykově náměstí do 25. července.

Britský velvyslanec Nick Archer a primátor Tomáš Macura si prohlížejí snímky na Masarykově náměstí. Foto: René Stejskal

Výstavu na ostravském Masarykově náměstí přijel zahájit britský velvyslanec Nick Archer, který se na náměstí setkal s primátorem Tomášem Macurou. Je zde vyfocen i můj předchůdce, první britský velvyslanec v Československu, jak hovoří s prezidentem Masarykem,“ ukazoval britský velvyslanec. „Fotografie jsou perfektní. Líbí se mi snímky z koncertu Rolling Stones, Mick Jagger i další hudebníci byli skvělí, neuvěřitelně vitální,“ komentoval jeden ze snímků primátor Tomáš Macura. „Zajímavý je i snímek Margaret Thatcherové, velmi jsem si ji vážil,“ dodal.

„Přestože britské velvyslanectví sídlí v Praze, rádi bychom oslavili sto let společných příběhů i v dalších městech České republiky. Naše současné britsko-české vztahy jsou velice pestré a doufám, že tomu tak bude příštích sto let,“ uvedl velvyslanec Archer, který snímky na výstavu osobně vybral.

Dvě desítky fotografií připomínají známé i méně známé události z oblasti kultury, sportu, obrany nebo diplomacie od počátku 20. století přes zlom v roce 1989 až po současnost. Britští politikové a diplomaté hovoří s prezidentem T. G. Masarykem, jeho synem Janem, zachycena je návštěva maršála Montgomeryho, královna Alžběta si prohlíží korunu českých králů, princezna Diana se za doprovodu Olgy Havlové zdraví s dětmi, bývalí vojenští letci salutují u spitfirů, nechybí ani snímek zachránce děti z roku 1939 Nicholase Wintona.  Fotografie připomínají také Britský filmový festival konaný v roce 1946 v Praze.

Výstava trvá do do 25. července.