Koruna ze vstupu na záchranu zvířat

4/6 2018

Zastupitelé města Ostravy na svém posledním zasedání schválili finanční podporu 13 mezinárodních záchranných programů v rámci projektu Koruna ze vstupu. Do tohoto mezinárodního systému podpory záchrany ohrožených druhů živočichů a rostlin je ostravská zoo zapojena od konce roku 2015. A s ní i všichni její návštěvníci.

Koruna ze vstupu na záchranu zvířat

Záchranné a rehabilitační centrum ochrany outloňů váhavých v Indonésii na Sumatře

Zoo Ostrava se věnuje nejen chovu ohrožených druhů zvířat ve svém areálu, ale díky programu Koruna ze vstupu podporuje i řadu ochranářských aktivit přímo v místě jejich výskytu, často na opačném konci zeměkoule – na Madagaskaru, v Indonésii, v Mexiku, ve Vietnamu i v Evropě. V prvním roce podpořila ostravská zoo a spolu s ní i její návštěvníci celkem jedenáct záchranných projektů, letos je to ještě o dva více. Na ochranu přírody bude vyplaceno půl milionu korun.

„Těší mě, že ostravská zoo kromě svých zvířat věnuje značnou pozornost i těm volně žijícím a hlavně ohroženým druhům a má vytipovanou celou řadu projektů, které dlouhodobě podporuje. Tím, že je ze vstupu každého návštěvníka jedna koruna věnována na speciální účet, znamená, že bude za půl milionu korun podpořeno třináct velmi různorodých projektů z celého světa. Myslím, že můžeme být na naši zoologickou zahradu pyšní, a to nejen v republikovém měřítku, když je čtvrtou nejnavštěvovanější zoologickou zahradou u nás, ale také celosvětovém, co se týče podpory ohrožených druhů,“ říká Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora města Ostravy.

Přes dva roky putuje 1 koruna ze vstupu každého návštěvníka Zoo Ostrava na speciální účet, který je čerpán výhradě na podporu projektů věnujících se záchraně a ochraně ohrožených druhů zvířat a rostlin ve volné přírodě, tedy přímo v místech výskytu ohrožených druhů. Vybrané projekty jsou realizovány v Evropě i na dalších místech po celém světě. Ve sledovaném období, tj. od listopadu 2016 do října 2017, přibylo na účtu půl milionu korun. Tato částka bude rozdělena mezi 13 vybraných projektů.

Podrobné informace k jednotlivým projektům najdete zde.