Konference o aktuálních problémech bydlení a jejich řešeních

23/3 2012

Na ostravské Černé louce se uskutečnil už 14. ročník konference Regenerace bytových domů, letos na téma Dynamika proměn bydlení. Konala se pod záštitou náměstka primátora Ostravy Jiřího Srby. Město Ostrava zde představilo integrovaný plán Budoucnost Vítkovic  i potřebu rozvoje sociálního nízkonákladového bydlení ve městě.

Konference o aktuálních problémech bydlení a jejich řešeních

Konferenci pravidelně každý rok pořádá Fakulta stavební VŠB-TU Ostrava ve spolupráci se Statutárním městem Ostravou, ČKAIT, Svazem podnikatelů ve stavebnictví ČR, Českým svazem stavebních inženýrů a Ostravskými výstavami jako součást odborného programu stavebního veletrhu STŘECHY, PLÁŠTĚ, IZOLACE, STAVBA 2012.

Přednášející se poté zabývali neutěšenými poměry v českém stavebnictví i možnostmi, které jim poskytuje současná legislativa a ekonomické podmínky. V dopoledním programu zazněla rovněž přednáška na téma Potřebnost řešení sociálního nízkonákladového bydlení ve statutárním městě Ostrava, která vycházela ze studie zpracované loni pro město Ostravu. Studie se zabývá složením obyvatelstva města, jeho vývojem a návrhy opatření k řešení problematiky, zejména růstu potřeby nízkonákladového bydlení pro seniory, neúplné rodiny, mladé páry a podobně.

O zatím velmi úspěšném projektu Budoucnost Vítkovic, který řeší v rámci Integrovaného plánu rozvoje města problémy v sociálně vyloučených lokalitách, hovořila manažerka projektu Kateřina Kajtová. Projekt je zaměřen především na regeneraci bytových domů, úpravu ploch a komunikací. Hotova je už například regenerace bytových domů na Zengrově, Sirotčí a Štramberské ulici nebo komunikace na ulici Prokopa Velikého, další opravy domů a úpravy komunikací nebo hřišť budou dokončeny do roku 2014.