Koncert svobody byl poděkováním

16/4 2018

Sváteční Koncert svobody k výročí osvobození Ostravy a konce 2. světové války se konal v neděli 15. dubna v Divadle Antonína Dvořáka. Koncert se konal počtvrté, tentokrát v den, kdy byla před 73 roky zahájena Ostravská operace. Primátor Tomáš Macura vyzdvihl hrdinství vojáků, kteří osvobozovali Ostravu.

Koncert svobody byl poděkováním

Ústřední hudba Armády České republiky zahrála na Koncertě svobody 15 skladeb. Foto: Lukáš Kaboň

Koncert k výročí osvobození Ostravy a konci druhé světové války se poprvé konal v roce 2015 jako součást 70. výročí osvobození Ostravy. Město Ostrava a Krajské vojenské velitelství Ostrava se rozhodly pořádat jej i v dalších letech a vznikla tak hezká tradice. V hledišti Dvořákova divadla zasedli představitelé vedení města Ostravy v čele s primátorem Tomášem Macurou, Moravskoslezského kraje, Armády ČR, organizací válečných veteránů, společenských organizací, konzulátu Ruské federace v Brně a dalších organizací.

„Koncert je malým poděkováním za hrdinství našich vojáků, kteří osvobozovali Ostravu,“ uvedl primátor Tomáš Macura. Ředitel KVV plk. Jaroslav Hrabec poté primátorovi předal pamětní medaili Krajského vojenského velitelství Ostrava za spolupráci a dlouhodobý osobní podíl při uchovávání vojenskohistorických tradic a péči o válečné veterány - občany Ostravy.

V programu koncertu zazněly skladby jako Kalinka a Pochod Dukla i populární melodie Tmavomodrý svět, David a Goliáš pro pět saxofonů, Škoda lásky, What a Wonderful World, Amazing Grace nebo hudba z muzikálu Jesus Christ Superstar a z filmů Shrek a Tenkrát na západě. Velký aplaus sklidili sólisté Bára Basiková, Dasha, Lucie Silkenová, Jurij Kruglov a Jan Smigmator.