Koncert Janáčkovy filharmonie: Italové v Ostravě

26/11 2012

Mimořádný koncert s podtitulem „Italové v Ostravě“, který Janáčkova filharmonie Ostrava uvede v rámci kulturní výměny mezi Ostravou a vybranými italskými městy, zazní 29. listopadu od 19 hodin ve velkém sále Domu kultury města Ostravy. Program v nastudování italského dirigenta Alda Sisilla sestává ze skladeb světoznámých velikánů klasické hudby Schuberta, Liszta a Dvořáka, sólový part provede italský klavírista Vittorio Bresciani.

Koncert Janáčkovy filharmonie: Italové v Ostravě

Na snímku klavírista Vittorio Bresciani

Symfonie č. 8 tzv. Nedokončená je dílem Franze Schuberta. Skladatel dokončil pouze dvě věty této symfonie a zanechal nedokončený náčrt věty třetí, scherza. S Ferencem Lisztem jej kromě romantismu spojuje také společný učitel, proslulý italský skladatel Antonio Salieri, kterého si publikum často spojuje s jeho poněkud karikovanou podobou v oscarovém snímku Amadeus. Ve skutečnosti byl Salieri skvělý dirigent, pedagog a skladatel. Mezi jeho žáky patřil Ludwig van Beethoven a dokonce i Mozartův syn.

Je všeobecně známo, že Ferenc Liszt byl uherský klavírní virtuos a skladatel. Jako vůbec první uspořádal celovečerní klavírní koncert - klavírní recitál. Zatímco všichni dřívější klavíristé i jeho současníci, jako například Mendelssohn, hráli s rukama při klávesách a bez zbytečných pohybů, on ze svých koncertů udělal show. Lisztův hudební talent je ostatně považován za jeden z největších v dějinách. Posledním z trojice hudebních velikánů, jehož dílo zazní na zmiňovaném koncertu, je zřejmě nejproslulejší a nejhranější český skladatel Antonín Dvořák. V sále DKMO tentokrát zazní jeho Symfonie č. 6. 


Ostrava v Itálii

V rámci kulturní spolupráce mezi několika italskými městy a Ostravou podnikne Janáčkova filharmonie Ostrava dvanáctidenní zájezd na Apeninský poloostrov. Během svého pobytu odehraje 11 koncertů v 11 městech.  Turné zahájí 8. prosince v Campobassu a poslední koncert před návratem do vlasti odehraje orchestr 19. prosince v Tortoně. Stěžejními skladbami programu jednotlivých koncertů jsou vedle Weberovy předehry k Čarostřelci, Dvořákova Šestá symfionie. Další skladby se město od města liší – někde spolu s nimi zazní Schubertova Osmá symfonie, jinde Mendelssohnův Houslový koncert, nebo také Saint-Saënsův Houslový koncert č. 3 (se sólistou Mengla Huangem), případně Griegův Klavírní koncert (s Alexejem Lebeděvem). Za dirigentským pultem se vystřídají Theodore Kuchar, Tomáš Brauner a Kojii Kawamoto.