Knížka pro ostravské prvňáčky už míří k dětem

1/9 2023

Zbrusu nová Knížka pro ostravské prvňáčky už míří k dětem. Prvního září 2023 byla unikátní publikace slavnostně pokřtěna v prostorách Knihovny města Ostravy, aby se tisíce ostravských prvňáčků mohly třeba s rodiči začíst do příběhů důlního skřítka a knihovnice Květy.

Knížka pro ostravské prvňáčky už míří k dětem

Knižku pro ostravské prvňáčky pokřtil s ředitelkou KMO Irenou Šťastnou ostravský primátor Jan Dohnal. Foto: Lukáš Kaboň

Prvních víc jak 400 knih na děti čeká už v první školní den, další zájemci je získají při návštěvě Knihovny města Ostravy. Celkem nastoupí do prvních tříd příspěvkových organizací městských obvodů v Ostravě 2 605 žáků. Současně pro prvňáčky knihovna přichystala bezplatnou registraci do knihovny a na všech 29 pobočkách je připravena také série besed.

„Knížku dostanou ostravští prvňáčci, kteří v novém školním roce usednou do lavic. Věřím, že děti upoutají zdařilé ilustrace, stejně jako je zaujme napínavý děj příběhu. Koncept knihy byl připraven s ohledem na tuto cílovou skupinu čtenářů a má proto ideální předpoklady, aby naše knížka ukázala dětem možnou cestu ke čtení, které jim pak otevře dveře k dalšímu poznání a objevování nového. A možná přivede některé děti také do knihovny. Nezanedbatelný je i společně strávený čas dětí a rodičů či prarodičů při společném čtení. Jsem velmi rád, že naše knihovna nabízí celou řadu aktivit, cílících od nejmenší až po seniory,“ konstatoval Jan Dohnal, primátora města Ostravy.

Knížka pro ostravské prvňáčky je pilotním projektem Knihovny města Ostravy, který Ostrava finančně podpořila. Publikace cílí na podporu čtenářské gramotnosti a tříbení čtenářských dovedností ostravských dětí ve věku 6–7 let. Děj zcela nové knihy s názvem Nevšední den knihovnice Květy se odehrává v knihovně a hlavními postavami jsou knihovnice Květa a ostravský důlní skřítek. Knihovnice čelí útoku nezbedného větru, který v knihovně nenechal knihu na knize. Pomoc přichází v podobě nezvyklého hosta, důlního skřítka...Jak příběh vlastně dopadne se dozví čtenáři v knížce na 77 stranách. Každá kapitola v závěru obsahuje také otázky, které prověří pozornost čtenáře či posluchače. Příběh čtenářům přibližuje nejen bezpečné prostředí knihovny, ale též hornickou historii i město Ostravu.

Knihu napsala regionální spisovatelka Lenka Rožnovská, kterou oslovila ředitelka knihovny. „Psát pro začínající čtenáře mě neobyčejně těší. Připadám si jako klíčník, který dětem předává klíče od tajemné brány čtení. Kdo se nechá zlákat a vstoupí do světa písmenek, slov, vět a příběhů, může objevit poklad, který mu nikdo nevezme,“ řekla Lenka Rožnovská. Autorka je zkušenou spisovatelkou, mající na kontě přes pět desítek knih zejména pro předškoláky či mladší děti. Lenka Rožnovská píše pro edici Má to háček, která byla v roce 2021 oceněna Zlatou stuhou a její kniha Smutno se musí vyšeptat byla zařazena do katalogu Nejlepší knihy dětem. Některé z autorčiných děl mohli posluchači zaznamenat i v rozhlase. Základní aspekty dějové linky nové knihy byly s předstihem vymyšleny, Lenka Rožnovská pak umně vystavěla celý příběh.

Nedílnou součástí knihy jsou ilustrace ostravské výtvarnice a designérky Denisy Fialové, které dotváří příběh a pomáhají udržet pozornost začínající čtenáře. Denisa Fialová působila jako asistent ateliéru Nová Média Fakulta umění Ostravské univerzity i jako pedagog Střední soukromé umělecké školy Ostrava. Je absolventkou Pedagogické fakulty Ostravské Univerzity, Katedry výtvarné tvorby, ateliéru malby a má víceletou praxi v grafických studiích. Tvůrci dokázali knihu dokončit v rekordně krátkém čase, díky jejich úsilí se tak kniha dostane k prvňáčkům už v tomto školním roce.

„Další zájemci, kteří knihu neobdrží hned v prvním dnu, mohou se svou třídou v průběhu školního roku navštívit kteroukoliv z našich poboček, kde jsou připraveny i další aktivity pro prvňáčky. V principu kniha navazuje na víceletý projekt S knížkou do života / Bookstart, podporující předčtenářskou gramotnost našich nejmenších. Stojí za připomenutí, že město Ostrava byla jedním z prvních v zemi, které cíleně nasměrovalo pozornost rodičů čerstvě narozených dětí ke čtení. Díky tomu vzniklo v ostravských knihovnách na dvacet klubů pro rodiče a jejich děti,“ doplnila Irena Šťastná, ředitelka Knihovny města Ostravy.

Krátká ukázka z kapitoly „Když křísneš kovem o kámen“ knihy Nevšední den knihovnice Květy, autorky Lenky Rožnovské:

„O zavřených dolech v Ostravě paní Květa věděla. Lidé přestávali topit uhlím. Ani na výrobu železa už ho tolik nepotřebovali. Takový je život. Jedno skončí, druhé začne. Paní knihovnice si nestěžovala. Vlastně byla ráda. Ostrava už jí nepřipadala tak černá a zaprášená. Byla barevná. Plná stromů a květin. Místo těžních věží se teď stavěly domy, obchody, školy. Jinak to viděl hornický skřítek. Tomu se po starých časech stýskalo...“