Kniha Ostravské příchody zažila křest, zájem je nevšední

9/6 2011

V září uplyne rok, kdy se Ostrava dověděla, že titul Evropské hlavní město kultury 2015 nezíská, zvítězila Plzeň. Přesto příprava na kandidaturu zůstane zřejmě jedním z nejagilnějších období Ostravanů. Nejen z oblasti umění se přihlásily k tvorbě projektů doslova tisíce lidí, institucí. Mnohé žijí dál svým životem, některé se budou realizovat v příštích letech.

Kniha Ostravské příchody zažila křest, zájem je nevšední

Radovan Lipus (vlevo) a Marina Feltlová (uprostřed) křtí knihu

Pozoruhodný projekt připravil divadelní a televizní režisér Radovan Lipus. Pod názvem Ostravské příchody se na webové adrese www.ostrava2015.cz scházely desítky textů vyznání vztahů Ostravanů k městu, které do Ostravy přivál osud za prací, láskou, studiem... Projektu se zúčastnily mimo jiné také některé školy.

Společně s Marinou Feltlovou, koordinátorkou projektu, vybral Radovan Lipus osmdesát příběhů z více než tří stovek zaslaných a ve spolupráci s ostravským nakladatelstvím Repronis tak vyšla kniha Ostravské příchody. Včera ji v Kinokavárně slavnostně pokřtili někteří z autorů. Kniha nabízí nevšední pohled na město očima vnímavých lidí, je záznamem toku doby, řada příběhů zasáhne silným dojmem. „Přeji Ostravě více příchodů než odchodů,“ popřál dílu Radovan Lipus. Ostravské příchody jsou k dostání ve všech ostravských knihkupectvích.