Klub Fiducia: Nová architektura v historickém prostředí

19/5 2011

Takové bylo téma debaty v klubu Fiducia, kterou 21. dubna uspořádalo ostravské pracoviště Národního památkového ústavu. Hosty zde byli generální ředitelka NPÚ Naďa Goryczková, primátor Ostravy Petr Kajnar, generální ředitel společnosti Vítkovice Jan Světlík, architekti Josef Pleskot, David Průša, historik architektury Martin Strakoš a ředitel Galerie výtvarného umění v Ostravě Jiří Jůza.

Klub Fiducia: Nová architektura v historickém prostředí

Posluchači ve zcela zaplněné klubovně vyslechli řadu zajímavých informací o uskutečňovaných a budoucích projektech, které by měly významně změnit tvář Ostravy. Projekt obnovy a využití industriální Dolní oblasti Vítkovic se už realizuje, svým objemem i pojetím je zcela ojedinělým i v rámci Evropy. Už letos se tu má představit například starý plynojem přebudovaný na multifunkční halu s 1 500 místy, do roka mají být zpřístupněny vysoké pece. Vzniknout tu má rovněž vědecko-technologické centrum, interaktivní pavilon světa techniky, v poněkud delší budoucnosti snad i univerzitní kampus či golfové hřiště na haldě podél ulice Místecké. Na projektu pracuje Josef Pleskot. Ten je také autorem návrhu dostavby Domu umění, který byl na besedě představen.
V rušné diskuzi se posluchači ptali zejména na úlohu města při urbanistických změnách, opakovaně na dění kolem probíhající výstavby moderního městského centra Nová Karolina a problémy kolem návrhu lávky architektky Evy Jiřičné, kolem dostaveb a přestaveb památek aj.
Podle Nadi Goryczkové se v současné době na podobné téma diskutuje v celé republice, stále širší veřejnost i odborníky propojení historické zástavby s moderní architekturou zajímá. Ostrava svou originalitou i náročným přerodem z industriálního města v centrum nových technologií a svérázné kultury je netypickým a ojedinělým místem, snad i proto přitahuje špičkové odborníky.