Vznik projektu 1st International School

V minulosti bylo naše město neexistencí odpovídající nabídky cizojazyčného vzdělání dětí a nízké jazykové úrovně obyvatel města značně handicapováno. Na základě těchto důvodů bylo již v roce 2004 usnesením Rady statutárního města Ostrava (RMO) číslo 3908/63  ze dne 29. 6. 2004 rozhodnuto o zadání zakázky „Založení mezinárodní školy v Ostravě – studie“ p. Brettovi Greyovi, který jako jediný tehdy měl zkušenosti s českým i cizojazyčným vzdělávacím systémem. V souvislosti se závěry studie a po konzultaci s řediteli středních škol byl založen nový soukromý subjekt 1st International School of Ostrava – soukromé gymnázium, s.r.o., který postupně začal spolupracovat s ostatními subjekty tak, aby byly naplněny cíle projektu. Uvedenou studii naleznete zde.

Celý Projekt od samého začátku zahrnuje základní školu, soukromé víceleté gymnázium a obecně prospěšnou společnost zodpovědnou za celoživotní vzdělávání obyvatel města ohrožených sociálním vyloučením.

Vznik celého projektu ve velké míře ovlivnil i požadavek zahraničních investorů, kteří při zvažování svého vstupu do regionu hodnotili i jazykovou připravenost budoucích zaměstnanců, ale také možnost vzdělání jejich vlastních dětí, protože mnozí ze zahraničních manažerů zde přesídlili i se svými rodinami. Pravděpodobně by zde celá řada investorů v čele s investicí Hyundai nebyla, pokud by nezačal fungovat projekt 1st International School of Ostrava. Informace a podpůrné dopisy investorů naleznete zde.

Na zasedání Zastupitelstva statutárního města Ostrava (ZMO) v květnu 2009 byl schválen koncepční materiál, který se zabýval budoucností projektu (Návrh postupu při realizaci a financování projektu; usnesení číslo 2050/28, ze dne 27.5.2009). Zároveň RMO svým usnesením číslo 7740/98 ze dne 26.5.2009 rozhodla o revizi a úpravě všech závazků mezi jednotlivými členy projektu a statutárním městem. Na jednání ZMO dne 25.11.2009 byla usnesením č. 2482/32 schválena Smlouva o spolupráci mezi SMO, ZŠaMŠ, ECO, ISO a ZISO, která umožňuje dohodnout se na oblastech a způsobech spolupráce, jež může být pro tyto subjekty přínosná. ZŠaMŠ tuto smlouvu odmítla uzavřít.