Kampaň Dejme dětem rodinu i letos vrcholí konferencí

22/11 2012

Už několikátý rok běží v Ostravě kampaň na podporu náhradní rodinné péče Dejme dětem rodinu, která letos vrcholí v pořadí už druhou konferencí na stejné téma. Konferenci pořádalo ve čtvrtek 22. listopadu Centrum sociálních služeb Ostrava, město Ostrava, Centrum psychologické pomoci a Moravskoslezský kraj spolu s partnery kampaně. Za město Ostravu převzal nad akcí záštitu náměstek primátora Martin Štěpánek, který také konferenci zahájil.

Kampaň Dejme dětem rodinu i letos vrcholí konferencí

Na snímku Martin Štěpánek zahajuje konferenci, která se konala v Obchodní akademii a Vyšší odborné škole sociální v Ostravě. Foto: Jiří Zerzoň

Základním cílem kampaně je seznámit veřejnost s problematikou náhradní rodinné péče, hovořit o ní a nacházet jednotná řešení ze strany státu, krajských a městských orgánů, organizací a dalších subjektů, které se náhradní rodinnou péčí zabývají. To se daří, důkazem je kromě jiného přítomnost zástupce ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV), kraje, města, našich i zahraničních specialistů a konečně i pěstounů na této konferenci. „Jste o krok napřed před jinými kraji, velice si vážím konference i ostatní vaší práce v problematice pěstounské péče,“ řekl Miloslav Macela, ředitel odboru rodiny a ochrany práv dětí MPSV. Ten informoval zejména o připravované novele zákona o sociálně právní ochraně dětí, která upřednostňuje rodinnou péči, a tedy i náhradní rodiče a pěstounské rodiny včetně péče na přechodnou dobu před ústavními zařízeními. „Máme skvělou odbornou péči, ta však musí jít za dítětem a dospělými do rodin, nikoliv naopak. V tom bude změna systému. Dítě potřebuje pečující ruce, a ty mu v ústavech dát nemůžeme,“ řekl mimo jiné.

Podle novely bude výběr pěstounů daleko přísnější, vybraným rodinám však bude poskytnuta mnohem větší podpora různého zaměření, než je tomu dnes. Pěstounská péče zejména na přechodnou dobu je totiž zejména psychicky náročnou záležitostí, kdy rodina vlastně neustále prochází adaptačním obdobím na nové děti, které se pak buď vracejí do svých rodin, pokud je to možné, nebo jsou předány dalším rodinám.

Zájem o pěstounskou péči přes vysoké nároky na pěstouny narůstá. Zatímco loni bylo v ČR 8 800 pěstounů, letos to je již 9 100. Je to však stále málo vzhledem k faktu, že do ústavních zařízení přibývá každým rokem 2 000 malých dětí. A právě pro vývoj těchto nejmenších dětí je raný pobyt v pečující a milující rodině nejdůležitější a nelze jej ničím nahradit.