Kamery v ostravské MHD dohlížejí na pořádek

31/7 2018

Dopravní podnik Ostrava ztrojnásobí do konce roku počet kamer v dopravních prostředích a zvýší počty asistentů přepravy, kteří do vozu MHD nevpustí cestující bez platné jízdenky. Díky těmto opatřením klesá trestná činnost v dopravních prostředcích a zvyšuje se objasněnost.

Kamery v ostravské MHD dohlížejí na pořádek

Počet kamer v dopravních prostředcích MHD v Ostravě se do konce roku zvedne třikrát. Ilustrační foto: Lukáš Kaboň

Počet kamer ve vozech Městské hromadné dopravy v Ostravě se do konce letošního roku zvedne třikrát. Zavedení kamer přineslo výrazný pokles trestné činnosti v dopravních prostředcích. Navíc policie žádá stále častěji o kamerové záznamy, které dokáží objasnit trestnou činnost, která se ve vozech děje. Vůbec poprvé o kamerový záznam požádala policie České republiky ostravský dopravní podnik v roce 2016, v současné době si vyžádá 14 záznamů měsíčně. „Do konce roku 2018 ztrojnásobíme počet kamer v našich vozech, avšak každé nové vozidlo, které zakoupíme, již bude mít kamerový systém zabudovaný automaticky. Počet kamer ve vozech poroste i nadále a v roce 2022 by měl mít kameru každý vůz MHD,“ řekl generální ředitel Dopravního podniku Ostrava Daniel Morys. „Od zavedení kamerového systému jsme zaznamenali výrazný pokles trestné činnosti v prostředcích MHD. Část pachatelů se dokonce po zveřejnění těchto záznamů přihlásí na policii sama,“ dodal zástupce ředitele Městského ředitelství policie Ostrava Antonín Řezníček.

Dopravní podnik rovněž spolupracuje s Městskou policií Ostrava. Strážníci doprovázejí asistenty přepravy, hlídkují na hlavních přestupních bodech a pravidelně doprovázejí vybrané noční spoje. „Zapojili jsme se do projektu asistentů přepravy. Každou jejich trojici doprovázejí vždy dva naši strážníci, a to kvůli bezpečnosti samotných asistentů i kvůli bezpečnosti všech cestujících na dané lince,“ popsal zástupce ředitele Městské policie Ostrava Richard Váňa.

Počty asistentů přepravy chce Dopravní podnik Ostrava dále navyšovat: „ Už teď jich máme 38, zhruba v 10 skupinách. Do konce roku plánujeme celkem 59 asistentů přepravy, abychom mohli denně nasadit až 15 skupin,“ upřesnil Daniel Morys.