Jatkami se začnou zabývat architekti

21/11 2016

Město Ostrava vypíše architektonickou soutěž na rekonstrukci historických městských jatek, které odkoupilo v minulých měsících spolu s bývalým hobbymarketem Bauhaus za 80 milionů korun. 15. listopadu o tom rozhodla rada města. Cílem rekonstrukce bude záchrana památky a přizpůsobení pro využití ke kulturním účelům.

Jatkami se začnou zabývat architekti

Historická městská jatka. Foto: L. Kaboň, P. Havránek

Kvůli úspoře času město vyhlásí na začátku prosince takzvanou vyzvanou soutěž, v jejímž rámci osloví pouze několik vybraných tuzemských i zahraničních architektonických kanceláří, které mají s podobným druhem rekonstrukcí zkušenost. Osloveno by mělo být šest až deset subjektů. Na základě vyhodnocení prvního kola soutěže, které by mohlo proběhnout v únoru 2017, budou vybrány dva až tři vítězné návrhy, jejichž autoři zpracují podrobnější podklady pro druhé kolo soutěže. To by mohlo být podle současných předpokladů vyhodnoceno v dubnu příštího roku, načež by mohla být vítězi soutěže zadána veřejná zakázka na přípravu kompletní projektové dokumentace.

„Našim cílem je vrátit jatkám co nejvíc jejich původní vizuální podobu a současně přizpůsobit objekt spolu s jeho okolím k využití pro kulturní účely, zejména pro oblast výtvarného umění,“ uvedl primátor Tomáš Macura.

Přesný průběh a podrobné podmínky soutěže musí být konzultovány a odsouhlaseny Českou komorou architektů.