Japonský velvyslanec zavítal na radnici
Do Ostravy přijel japonský velvyslanec, NAGAOKA Kansuke v doprovodu ITO Naoyuki, kulturního attaché a ředitele Japonského informačního a kulturního centra. Čerstvě zvolený velvyslanec (v únoru 2024) Ostravu navštívil vůbec poprvé.
Z návštěvy velvyslance Japonska. Foto: Adolf Horsinka
Předmětem rozhovoru byla celá řada témat. Host dobře znal pozadí Ostravy a příběh ostravské hospodářské restrukturalizace, v níž spatřoval některé paralely s Ósakou.
Velvyslanec podotkl, že velmi si cení spolupráce na úrovní vysokých škol. V této souvislosti se také zmínil o profesoru Strnadelovi z VŠB-TUO, který dlouhé roku úzce spolupracuje s japonskými univerzitami a významně přispěl k podpoře vědecko-výzkumné a akademicko-průmyslové spolupráce mezi Českou republikou a Japonskem, za což v roce 2022 získal od císaře Řád vycházejícího slunce.
Následujícím tématem byla hospodářská spolupráce. Primátor Jan Dohnal zmínil startupy jako jedno z možných polí spolupráce. Pan Nagaoka potvrdil, že je to velice dobrý směr a v této souvislostí zmínil vládní agenturu pro zahraniční obchod JETRO (Japan External Trade Organization), která se snaží podporovat vzájemný obchod a investice mezi Japonskem a zbytkem světa. Pan primátor nabídl, že bylo by dobré propojit zmíněnou agenturu JETRO s naším inovačním centrem MSIC. Podotkl také, že v Ostravě vznikají specializovaná a výzkumná pracoviště zaměstnávající špičkové odborníky což otevírá možnosti japonských investic v Ostravě.
Velvyslanec slíbil, že se pokusí propojit obě centra, a že japonské velvyslanectví zůstane s Ostravou v blízkém kontaktu. V brzké době si svou návštěvu v Ostravě zopakuje, v říjnu na Japonských dnech (18.-19.10.) a na vědeckém semináři na VŠB. Těší se na další spoluprací a případné další společné projekty.
Obě strany v závěru setkání potvrdily společnou vůli k navazování a prohlubování vzájemných kontaktů. Jeho excelence se také po společném jednání zapsala do městské pamětní knihy.