Svatováclavský hudební festival ve znamení výročí

31/8 2023

Největší mezinárodní festival tzv. staré a duchovní hudby v ČR letos proběhne ve dnech 5. – 28. září 2023 a nabídne 23 projektů (12 v Ostravě), mezi nimiž bude i balet v kostele, barokní opera s loutkami, a především koncerty uznávaných interpretů v atraktivních chrámech celého kraje.

Svatováclavský hudební festival ve znamení výročí

Náměstkyně primátora Lucie Baránková Vilamová s ředitelem SHF Igorem Františákem na tiskové konferenci. Foto: Vladimír Pryček

Jubilejní 20. ročník nese podtitul „the best of SHF“ a bude přehlídkou jedinečných projektů i osobností duchovní, komorní a staré hudby napříč festivalovou historií. „Snažil jsem se retrospektivně ohlédnout a uvědomit si nejen ty nejpopulárnější, ale pro mne osobně opravdu zajímavé festivalové momenty. Snad se mi to podařilo a přivezeme opravdové skvosty, které v posluchačích zanechají silné zážitky,“ říká profesor Igor Františák, ředitel a dramaturg SHF.

Zahajovací koncert se uskuteční 5. září v katedrále Božského Spasitele, kdy na programu bude Brahmsovo Německé requiem s nejlepším českým sborem – Českým filharmonickým sborem Brno. Jubilejní ročník festivalu v centru nabídne Collegium 1704 s Václavem Luksem (6. září, Ohňostroj vokální virtuozity), PKF – Prague Philharmonia s temperamentní francouzskou mezzosopranistkou Isabelle Druet (15. září, Berlioz / Ravel), ale i naprosto mimořádný projekt – balet v kostele se Zemlinského kvartetem (16. září). Prvotřídní crossover se pak uskuteční s Danem Bártou a filharmonií (20. září), následovat bude koncert Ostrava Youth Orchestra s dětským sborem Permoník a sólisty (22. září) a nabídne i festivalovou událost v podobě koncertu Dmitrije Sitkoveckého s Janem Bartošem (24. září). Svatováclavský večer bude patřit závěrečnému koncertu, na kterém zazní také Janáčkova Glagolská mše s Janáčkovou filharmonií Ostrava i nejuznávanější českou sopranistkou Kateřinou Kněžíkovou.

„Za dvě dekády trvání se Svatováclavský hudební festival stal tradicí, která k Ostravě patří. Výjimečná koncertní vystoupení v prostředí ostravských chrámů představují jasný důkaz, že Ostrava je skutečným městem kultury, které dokáže vytvořit festivalu staré a duchovní hudby důstojnou kulisu. Ráda bych organizátorům pogratulovala k jubileu a festivalu popřála stejnou kvalitu do dalších let,“ uvedla náměstkyně primátora Lucie Baránková Vilamová.

Festivalové koncerty se budou konat ale i v Pustkovci, Slezské Ostravě a Staré Bělé. Je jistě na co se těšit! Vše potřebné, včetně možnosti zakoupit vstupenky, najdete na www.shf.cz