Janáčkův festival nabídne posluchačům 33 jedinečných koncertů

17/5 2019

Během 31 dní Mezinárodního hudebního festivalu Leoše Janáčka mohou příznivci hudby navštívit 33 koncertů v Ostravě a dalších 11 městech.

Janáčkův festival nabídne posluchačům 33 jedinečných koncertů

Primátor Tomáš Macura (vlevo) s ředitelem festivalu Jaromírem Javůrkem a dramaturgem Ondřejem Sýkorou. Foto: René Stejskal

Letošní MHF Leoše Janáčka nabídne během 31 festivalových dní 33 koncertů a řadu doprovodných akcí v různorodých prostorách Ostravy, Hukvald a dalších 10 okolních měst. Světově úspěšní umělci se s diváky setkají nejen ve velkých koncertních síních, ale také v sakrálních prostorech, zámku, hornickém muzeu, rozhlasovém studiu nebo open air prostorách v Hukvaldech.

Hvězdy na festivalu

Festival zahájí 28. května Symfonický orchestr Českého rozhlasu a nejmladší zástupce slavné dirigentské rodiny Kristjan Järvi. MHF Leoše Janáčka přivítá Orchestre National du Capitole de Toulouse, houslistu Renauda Capuçona, klavíristy Sergeie Babayana, Tomáše Kača, violoncellistu Victora Julien-Laferrièra, dirigenty Kristjana Järviho, Tugana Sokhieva nebo sólisty z Isabelle Faust Trio a další.

Podpora města

„Ukazuje se, že správným krokem bylo spojení dvou festivalu, které se konaly v Ostravě a Hukvaldech, v jeden. Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka má ambici zařadit se mezi nejlepší hudební festivaly v České republice a věřím, že se to podaří,“ řekl primátor Ostravy Tomáš Macura. Město Ostrava podpořilo festival částkou šest milionů korun. „Podpora ze strany města je nutná, aby se festival mohl konat,“ dodal primátor Macura.

Přijede světový klavírista

„Festival si získal dobré jméno v zahraničí,“ potvrdil ředitel festivalu Jaromír Javůrek. Rok a půl vyjednával účast klavíristy Sergeje Babayana a jeho repertoár. „Jedná se o jednoho z nejlepších současných světových klavíristů. Jednání byla opravdu složitá, ale výsledkem je, že ve svém recitálu nebude hrát jen Chopina, ale také skladbu Johanna Sebastiana Bacha, což je ostravská premiéra, a čtyři skladby Jeana-Philippa Rameaua, a pak samozřejmě devět Chopinových skladeb,“ dodal Jaromír Javůrek.

Zakázaný koncert zazní po letech

Ostravané také uslyší v premiéře kantátu Král David. „V 70. letech ji chtěl uvést dirigent Otakar Trhlík, avšak den před koncertem ji zakázal krajský tajemník. Otakar Trhlík argumentoval, že je vše připraveno, že koncert nelze zrušit, krajský tajemním mu nařídil hospitalizaci v nemocnici, kam byl Trhlík opravdu odvezen, a koncert se zrušil ze zdravotních důvodů,“ vzpomínal Jaromír Javůrek.

Jazz, besedy a výstava fotografií

V rámci festivalu se v Landek Parku uskuteční Jazzový podvečer anebo opavské divadlo uvede na Hukvaldech Smetanovu Prodanou nevěstu v původním provedení, tedy ještě s mluvenými monology. Někteří umělci budou v den koncertu v dopoledních hodinách besedovat v Centru Pant.

Součástí festivalu bude výstava fotografií Martina Straky na Masarykově náměstí. Snímky budou umístěny na panelech. Výstava potrvá od 21. května do 21. června.

Vstupenky na festival je možné zakoupit na stránkách www.mhflj.cz nebo v síti Colosseum Ticket.