Janáčkovci zahájili rok v tanečním rytmu

11/1 2019

První velkou ostravskou kulturní a společenskou událostí začínajícího roku byl ve čtvrtek 10. ledna novoroční koncert Janáčkovy filharmonie Ostrava. Diváky v zaplněném hledišti sálu Domu kultury města Ostravy pozdravil v úvodu primátor Ostravy Tomáš Macura spolu s ředitelem JFO Janem Žemlou.

Janáčkovci zahájili rok v tanečním rytmu

Úvodní skladbou Novoročního koncertu byly Tance z Galanty Zoltána Kodályho. Foto: Jiří Zerzoň

„Poslední dva roky jsem se zde hloubal v minulosti, předloni jsem vzpomínal 750 let od založení města, loni celou plejádu osmičkových výročí, ale myslím, že je na čase těšit se ze současnosti a pomýšlet a hledět vstříc budoucnosti,“ řekl na úvod primátor Tomáš Macura.

„Přesně za tři týdny dostaneme šest návrhů k budoucí podobě nové koncertní haly od šesti renomovaných světových architektonických studií. Když popustím uzdu představivosti ještě kousek dál, tak řeknu takovou prognózu, že z tohoto pódia budeme zahajovat novoroční koncerty už jenom čtyřikrát. Věřím, že nová koncertní hala bude mít ambici být tou nejlepší v republice,“ dodal primátor.

Do nového roku 2019 vykročili Janáčkovci v tanečním rytmu. Mezi šéfdirigentem Heikem Mathiasem Försterem vybranými skladbami byl např. Tanec sedmi závojů z opery R. Strausse Salome. Jedná se o velmi volné zpracování biblického tématu smrti Jana Křtitele. Zazněl i Šavlový tanec z baletu Gajané, který evokuje arménský vířivý bojový tanec, při němž tanečníci prokazují své umění se šavlemi. Tato věta z posledního jednání zajistila autorovi světový věhlas. Slavnostní „taneční“ večer zakončily Symfonické tance ze slavného Bernsteinova muzikálu West Side Story.

Strhujícího novoročního koncertu se zúčastnili náměstci primátora, pomocný biskup ostravsko-opavský Martin David, hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák, senátoři a další. Výkon Janáčkovy filharmonie Ostrava, dirigenta i sólisty odměnilo publikum dlouhotrvajícím nadšeným potleskem.