Janáčkova filharmonie Ostrava znovu přivítala nový rok koncertem

7/1 2022

Novoroční koncert Janáčkovy filharmonie Ostrava (JFO) se konal dne 6. 1. v Domě kultury města Ostravy. Během jednoho večera zazněla hudba dvou velkých skladatelů klasické hudby - Richarda Strausse a Dmitrije Šostakoviče. Provedení se zhostil symfonický orchestr pod taktovkou hlavního hostujícího dirigenta Petra Popelky. Ten je od sezóny 2020/21 šéfdirigentem Norského rozhlasového orchestru v Oslu.

Janáčkova filharmonie Ostrava znovu přivítala nový rok koncertem

Novoroční koncert Janáčkovy filharmonie Ostrava. Foto: Vladimír Pryček

Za klavír pak usedl Simon Trpčeski a na trubku hrál Andrei Kavalinski.

Posluchači se dočkali působivé hudby Straussových symfonických děl Enšpíglova šibalství" a Růžový kavalír". Z dílny Dmitrije Šostakoviče pak orchestr předvedl koncert pro klavír a orchestr, dále pak koncert pro klavír, trubku a smyčcový orchestr. Večernímu koncertu navíc ještě předcházela dopolední generální zkouška, která byla přístupná široké veřejnosti.

Novoroční koncert se tradičně uskutečnil pod záštitou primátora statutárního města Ostravy Tomáše Macury. „Město je hrdým partnerem tohoto slavnostního zážitku, neboť tento výjimečný  a nevšední koncert v podstatě každoročně pomyslně zahajuje ostravskou kulturu v celém roce. Všichni pevně doufáme, že rok 2022 zase přinese celé široké spektrum kulturních akcí, na které jsou Ostravané zvyklí a které dotváří bohatý život i atmosféru města,“ uvedl Tomáš Macura.