Jak bezpečně surfovat internetem? Odpověď dávají také ostravské projekty
Druhé únorové úterý už 19 let patří Dni bezpečného internetu, jenž pravidelně probíhá ve zhruba 200 zemích světa. Připojuje s k němu rovněž Ostrava, která na svém webu a facebooku spouští informační kampaň ohledně bezpečného chování v internetovém prostředí.
Ilustrační foto. Autor: Lukáš Kaboň
Nový web Bezpečnější Ostrava přináší užitečné informace. Dozvíte se třeba jak nastavit obtížně prolomitelná hesla, jak se bránit falešným zprávám a útokům na vaše soukromí i peníze, nebo jak nenaletět „šmejdům“ při online nakupování. Naleznete zde rovněž doporučení k bezpečnému seznamování. Nechybí ani malý slovník, který vám objasní nyní tak často skloňované pojmy, jako jsou hoaxy a fake news, phishing, prank, sexting nebo challenges. Nemalou část tvoří informace, co dělat při kyberšikaně a obtěžování a jak upozornit na nevhodné nebo urážlivé příspěvky a komentáře. Na webu je k dispozici rozcestník pro ty, kdo by se o problematice bezpečného používání internetu chtěli dozvědět ještě více, a kontakty na odborníky.
"V současné době jsme nuceni velkou část svého života přesouvat do virtuálního světa, a to s sebou přináší rizika a nebezpečí, na která jsme dříve nebyli zvyklí. S potěšením proto Ostravanům nabízíme nový web, kde najdou všechny důležité informace pro zvýšení svého bezpečí," shrnuje náměstek primátora Zbyněk Pražák.
Jednoduché tipy pro bezpečný pohyb na internetu nabízí rovněž facebooková stránka Prevence kriminality města Ostravy.
V loňském roce bylo v rámci strategie prevence podpořeno vzdělávání a individuální konzultace o rizicích internetu a komunikačních technologií pro učitele. Díky spolupráci s Pedagogicko-psychologickou poradnou v Ostravě se zapojili metodici prevence ostravských škol a také zástupci subjektů, které v Ostravě tvoří systém prevence kriminality. Podpora zvyšování kompetencí ostravských odborníků i veřejnosti bude pokračovat i v letošním roce.
Město v roce 2021 také finančně podpořilo 2 projekty primární prevence v kyberprostoru pro žáky škol: Doc. Mgr. Kamil Kopecký, Ph.D.: E-bezpečí pro Ostravu částkou 130 tisíc Kč a Rizika internetu a komunikačních technologií, z.s.: Ostrava – město odpovědných škol částkou 80 tisíc Kč.
Ostravané mohou využívat i bezplatnou anonymní online poradnu jednoho z nejvýznamnějších odborných pracovišť v oblasti bezpečného užívání internetu v ČR projektu E-Bezpečí který se zaměřuje především na děti, mládež a jejich rodiče.
Problematikou kyberprostoru se zabývá také hned několik projektů Městské policie Ostrava. Kromě celoročních tematických besed přišli strážníci s konkrétně zacílenými preventivními aktivitami.
Projekt s názvem Holka braň se, byl orientován na dětské oběti trestných činů a se strážníky se ho účastnily také proškolené studentky ze Střední zdravotnické školy v Mariánských Horách.
Ve spolupráci se studenty Gymnázia Pavla Tigrida a Wichterlova gymnázia strážníci nachystali projekt, pojmenovaný jako OK, BOOMER. V jeho rámci se studenti seznamovali s rizikovými jevy internetového prostoru.
Dříve narozeným pak byla určena SenioOVA akademie. Jednalo se o sérii besed, zaměřených na ucelené vzdělávání seniorů v oblasti prevence kriminality, tedy včetně používání internetu.
Den bezpečného internetu letos připadá na 8. únor.