Hyperbarická komora slouží už 50 let

16/9 2015

Hyperbarická komora v Městské nemocnici Ostrava (MNO) vznikla jako první v tehdejším Československu a třetí v Evropě. Do užívání byla předána před 50 lety, 9. září 1965. Slavnostní připomínky této události, uspořádané 16. září v Centru hyperbarické medicíny MNO, se zúčastnil náměstek primátora Zbyněk Pražák.

Hyperbarická komora slouží už 50 let

Vrchní sestra Jana Maršálková pomáhá nasadit pacientce v hyperbarické komoře speciální dýchací masku. Foto: J. Urban

Důvodem vzniku ostravské hyperbarické komory byl vzrůstající počet úrazů v těžkém průmyslu a otrav oxidem uhelnatým. Tím rozhodujícím podnětem bylo důlní neštěstí na Dole Eduard Urx v Petřkovicích (nyní památkový důl Anselm), při němž následkem intoxikace sirovodíkem zemřelo devět horníků. Za podpory dolů byla do dvou let vybudována hyperbarická komora, která z hlediska svého objemu (45 m3, s předkomorou 65 m3) drží dodnes republikový primát. Díky těmto rozměrům se v ní mohou léčit také pacienti upoutaní na lůžko. Hmotnost jednoho z nejtěžších zdravotnických zařízení v republice dosahuje 50 tun.

I když ocelové tělo komory zůstává původní, její přístrojové a medicínské vybavení bylo na začátku 90. let minulého stolení a v letech 2007 až 2008 modernizováno. Po těchto úpravách se počet sedících míst v komoře zvětšil z původních osmi na deset a zařízení splňuje veškeré technické normy.

Principem léčby hyperbarickou oxygenací (HBO) je inhalace kyslíku za zvýšeného atmosférického tlaku.  Zpočátku se v komoře léčily především otravy oxidem uhelnatým, anaerobní infekce, těžká zhmoždění a ischémie tkání. Postupem času se však její využití rozšířilo na celé spektrum medicínských oborů, vzrostla také kvalita poskytovaných služeb.

„V současné době naše oddělení zajišťuje nepřetržitou péči o pacienty ze všech moravských regionů indikovaných k HBO, včetně ošetření pacientů vyžadujících intenzívní dohled a ošetřovatelskou péči přímo v komoře během léčby,“ uvedl primář oddělení Centra hyperbarické medicíny Michal Hájek s tím, že pracoviště je stále plně vytíženo. Ročně jím projde 400 až 450 pacientů. Podle okolností čekají na expozici v komoře dny nebo týdny. Komora se tlakuje na tlak odpovídající 10 až 20 metrům vodního sloupce, což odpovídá ponoření do hloubky 10 až 20 m.